Etten gelen 3 zarar!

Bayramda etin fazla kaçırılması sağlıklı kişileri de olumsuz etkiliyor ama özellikle diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalarına başlıca 3 yönde zarar veriyor.

Haberler 26.10.2012 - 12:50

Etten gelen 3 zarar!

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yaser Süleymanoğlu bu 3 zararı, “Kalp yetmezliği tetikleniyor. Tansiyonda sıçramalar oluyor. Gizli böbrek sorunları varsa ilerliyor” şeklinde özetliyor.

Bayramlar yaşam tarzında değişikliğe neden oluyor. Sağlıklı kişiler bile bu değişiklikten olumsuz yönde etkilenirken, kronik hastalığı olanlar yediğine içtiğine dikkat etmemenin bedelini daha ağır ödeyebiliyor. Dr. Süleymanoğlu, bu nedenle yeme-içme düzeninin bozulmasına ve ilaç tedavilerinin aksatılmasına izin verilmemesi gerektiğini vurgulayarak şu uyarılarda bulunuyor:

• Beslenme düzenin bozulmasıyla metabolik dengesizlikler ortaya çıkıyor.
• Sıklıkla tansiyon dengesizlikleri, kan şekerinde dalgalanmalar, mide ve safra sorunları görülüyor. • Aşırı protein tüketimi ürik asit yüksekliğine neden oluyor.
• Kan yağlarının yükselmesi ise su ve tuz dengesinin bozulmasına yol açıyor.
• Kalp yetmezliği tetikleniyor, sıvı birikimi olduğundan tansiyon sıçramaları yaşanıyor.
• Diyabetli hastaların birçoğunda gizli böbrek sorunları olduğunu dikkate alırsak aşırı et tüketmek, böbreklerin zorlanmasına, proteinin hızlı atılması ise böbrek yetersizliğinin ilerlemesine yol açıyor.
• Yağlı ve kırmızı et, tatlı ve hamur işleri tüketiminin artmasıyla vücutta sıvı toplanması, karaciğer yağlanması gibi sorunlar oluşuyor.

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR NE YEMELİ, NE İÇMELİ?
Kronik hipertansiyon, kalp ve diyabet hastalarının bayram süresince çok az miktarda yağsız kavurma eti tüketebileceğini vurgulayan Dr. Yaser Süleymanoğlu, “Beslenme saatlerinin, ana ve ara öğünlerin zamanlaması çok iyi yapılarak planlanması gerekiyor. Özellikle de misafirliğe gidilecekse öğünlerin gidiş saati ve dönüş saati göz önünde bulundurularak organize edilmesinde fayda var. Her misafirliğe gidişte ikram edilenlere dikkat etmek gerekiyor. Özellikle de tatlılar, şekerlemeler, şekerli çay ve kahve tüketiminde hassas olmak şart” diyor.


Fazla et tüketiminin midede aşırı enzim ve asit salgısı nedeniyle hazımsızlık, ağrı, şişlik sorunlarına neden olabileceğini belirten Dr. Yaser Süleymanoğlu, şu önerilerde bulunuyor:

FAZLA YEDİYSENİZ 5 SAAT AÇ KALIN
“Bu durumda yaklaşık 4-5 saat yemek yemeyi kesmeyi öneriyoruz. Bu süre içinde yemek yemeyip sadece sıvı almak daha iyi olur. Su içebilirler, tansiyon sorunları yoksa maden suyu içebilirler. Böbrek hastaları ve yüksek tansiyon hastalarına maden suyunu, içeriğindeki yüksek sodyum oranı nedeniyle önermiyoruz. Bunun dışında sindirim konusunda çok sıkıntıları varsa, sindirimi kolaylaştırıcı tabletler alabilirler.”

Sayfa Yükleniyor...