Eylül, yaşam mücadelesini kazandı (konjenital diafragma hernisi nedir?)

Antalya’da dalağı, ince bağırsağı ve kalın bağırsağının bir böjlümü göğüs boşluğunda dünyaya gelen Eylül Özdemir, ameliyat ve yoğun bakım ünitesindeki 55 günlük yaşam mücadelesinin ardından sağlığına kavuştu.

DHA 10.03.2017 - 11:04

Eylül, yaşam mücadelesini kazandı (konjenital diafragma hernisi nedir?)

5 ay önce her 5 bin doğumda 1 bebekte görülen 'konjenital diafragma hernisi' rahatsızlığı ile doğan Eylül Özdemir, ilk saatlerde yoğun bakım ünitesine alındı. Eylül Özdemir bebek, genel sağlık durumu düzeltildikten 1 gün sonra da Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ameliyat edildi.

Hastanenin Yenidoğan Uzmanı Dr. Gönül Tezel, Eylül bebeğin doğduğunda nefes alma güçlüğü çektiğini fark ettiklerinde meslektaşlarıyla değerlendirmeler ve çeşitli tahliller yaptıklarını belirterek, normalde karın boşluğunda olması gereken organların akciğerin olduğu yerde, göğüs boşluğunda olduğunu gördüklerini söyledi.

Dr. Gönül Tezel, “Bağırsakları özellikle çok yoğun olarak akciğerin yerindeydi ve akciğer kalbe baskı yaparak rahat nefes almasını engelliyordu” dedi.

AMELİYATTAN SONRA 55 GÜN YOĞUN BAKIMDA KALDI

Dalağı, ince ve kalın bağırsağın bir kısmı göğüs boşluğunda yer kapladığı için akciğerin gelişecek alan bulamadığını ifade eden Dr. Tezel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eylül doğduktan sonra beşinci saatte yenidoğan yoğun bakıma yatışı yapıldı. O gün tanısı konuldu ancak bebeğin ameliyata izin verecek hale gelmesi, genel durumunun toparlanması gerekiyordu. Bir süre yoğun bakımda bebeğin genel durumu düzeltildi.Daha sonra ameliyata alındı. Ameliyattan sonra 55 gün yoğun bakımda kaldı. Anne karnında bir gelişim bozukluğu olduğu için dalağı, ince bağırsakları ve kalın bağırsağın bir kısmı toraks içinde yer kaplıyor. Akciğer yavaş büyüyen bir organdır ve bu organlar yer kaplayınca akciğer de gelişmemiş oluyor. Eylül bebek yoğun bakımda 31 gün solunum cihazına bağlıydı.”

"1 YIL SONRA NORMAL BİR ÇOCUK GİBİ OLACAK"

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Ahmet Ünlü tarafından ameliyat edilen Eylül bebeğin şimdi 5 aylık olduğunu anlatan Dr. Tezel, “Sağlık durumu süper” dedi.

Eylül'ün rahatsızlığının ağır bir tablo olduğunu belirten Dr. Tezel, “Bu durum 5 bin doğumda 1 görülüyor. Hastalık anne karnında tespit edilse de,anne ve bebeğin hayatı tehlikeye girdiği için bu tip bebeklere anne karnında bir şey yapılamıyor. Daha çok doğumdan sonra müdahale ediliyor” dedi,

Eylül bebeğin akciğerlerini korumak için aşı yaptıklarını anlatan Tezel, Eylül’ün 1 yıl sonra normal bir çocuk olarak yaşamına devam edebileceğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...