Fast food kronik hastalık nedeni

Fast food tarzı beslenmenin ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı biliniyor. Bir uyarı da Çocuk Endokrinoloğu Prof. Zerrin Orbak'tan geldi: "Fast food türü yiyecekler ve şekerli içecekler obezitenin yanı sıra kronik hastalıklara yol açıyor.

Anadolu Ajansı 30.12.2015 - 15:12

Fast food kronik hastalık nedeni

Herkesin ancak özellikle de çocukların kalorisi yüksek fast food beslenme tarzından uzak tutulması gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Zerrin Orbak, fast food ve şekerli içecek tüketen çocukların, obezite ve bunun beraberinde getirdiği birçok kronik hastalığa yakalanma riski altında olduğunu söyledi. 

Bu tarz gıdalarda yüksek kalorinin yanı sıra katkı maddesi de içerdiğine dikkat çeken Prof. Orbak, "Ailelerin çocuklarını, obezite ve bundan kaynaklanan birçok kronik hastalıktan korumak için fast food beslenmeden ve şekerli içeceklerden uzak tutmaları gerekiyor" dedi.

ŞİŞMANLIK ÇOK SAYIDA HASTALIĞIN İLK ADIMI

Şişmanlığın, alınan kalori miktarının harcanandan fazla olmasıyla meydana geldiğine işaret eden Orbak, "Şişmanlığın önlenmesi açısından alınan ve harcanan kalorinin denge içerisinde olması lazım. Aktivitelerimizi artırmak suretiyle ya kalorimizi azaltacağız ya da harcadığımız enerjiyi artıracağız. Bir çocuğun ağırlığı boyuna göre normal değerlerin altında olursa bu durumu 'kötü beslenme' olarak tanımlıyoruz. Bu durum birtakım problemlerin, kronik hastalıkların habercisidir" uyarısında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...