Felakete doğacak bebeklere ilaç çağrısı

Filipinler’deki Haiyan Tayfundan etkilenen bölgelerde yaşayan 12 bin kadının bu ay içerisinde doğum yapması bekleniyor. Felakete doğacak bebekler ve anneleri için ilaç sıkıntısı yaşanıyor.

20.11.2013 - 10:43

Felakete doğacak bebeklere ilaç çağrısı

Haiyan Tayfunuyla ilgili son açıklanan resmi rakamlara göre ölü sayısı 4 bin 460, etkilenen insan sayısı ise 13 milyon. 12 bin kadının bu ay içerisinde doğum yapması bekleniyor ve doğacak bebekler ile anneleri acil ilaç ve tıbbi malzemeye ihtiyaç var.

Yeryüzü Doktorları, afetzedelere sağlık yardımı götürmek amacıyla bölgedeki hastanelerde çalışacak bir Gönüllü Sağlık Ekibi kuruyor. Çağrıya cevap gecikmedi ve çeşitli branşlardan doktor ve hemşireler Filipinlere gitmek için hazırlıklara başladı. Saha araştırması yapmak üzere ilk ekip 22 Kasım Cuma günü bölgeye hareket ediyor. Bölgeye gönderilecek ilaç ve tıbbi ekipman için de bağış kampanyası sürüyor.

Yeryüzü dostu ilaç üreticileri, ecza depoları ve eczanelere yapılan çağrıda raf ömrü 6 ay ve üstü olan ilaçlar talep edildi. İlaç bağışı yapmak isteyenlerin ilaçların listesini Yeryüzü Doktorları’na bildirmeleri gerekiyor. Listeler değerlendirildikten sonra sevkiyatla ilgili detaylar bağışçılara bildirilecek.

Afet ve acil durumlarda faaliyet gösteren Yeryüzü Doktorları, din, dil, ırk ve etnik köken ayrımı gözetmeksizin 2011 Van Depremi, 2010 Pakistan Seli, 2005 Pakistan Depremi ve 2004’de Sri Lanka’da gerçekleşen Tsunami’de de afetzedelere sağlık yardımı götürmüştü.

“Haydi, Filipinlilere Yardıma!” sloganıyla açılan kampanya hakkında daha fazla bilgi için www.yeryuzudoktorlari.org adresi ziyaret edilebilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...