Bel fıtığı tedavi edilmezse...

Zamanında tedavi edilmeyen bel fıtığı, düşük ayak ve idrar kaçırma gibi birçok soruna yol açabilir!

Haberler - NTV Haber 22.12.2014 - 21:00

Bel fıtığı tedavi edilmezse...

Bel fıtığında ameliyatın kesin çözüm olmadığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Doğan'a göre proloterapi bel fıtığını ameliyatsız, doğal ve kalıcı şekilde tedavi ediyor. Ameliyata rağmen fıtığın yeniden oluşabildiğini belirten Doğan, “Önemli olan fıtığa neden olan sorunu temelden çözerek vücudun dengesini bozmadan iyileşmeyi sağlamaktır” dedi.  

Bel fıtığının omurga sisteminde bir bozulma olduğunu, bu durumdan ilk olarak da ligament yani bağların etkilendiğini aktaran Doğan, "Proloterapi ile bağların kemiğe yapışma yerlerinde sağlamlaştırma sağlanır, adeta bozulan harç yeniden tamir edilerek duvar sağlamlaştırılır ve kalıcı iyileşme sağlanır” açıklamasında bulundu.

Bel ağrısı, belde kasılma, bacakta uyuşma, karıncalanma, topallama, bel fıtığının en önemli belirtileri. Fıtığa erken müdahalenin önemine parmak basan Dr. Doğan, "Gerekli müdahaleler yapılmazsa, zamanla düşük ayak ve idrar kaçırma gibi şikayetlere yol açabilir" dedi.

BEL FITIĞINDAN KORUNMAK İÇİN HAFTADA 3 KEZ 45 DAKİKA YÜRÜYÜN
Bel fıtığını önlemek için ağır yük kaldırmamak, ani hareketlerde bulunmamak, hızlı kilo almamak ve kilo kontrolü, dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasında. Güçlü bir kas yapısına sahip olmak için ise düzenli spor alışkanlığı edinmek, haftada 3 defa 45 dakika yürümek ve egzersiz yapmak çok önemli.

Proloterapiden sonra da egzersiz yapmanın tedavinin başarı oranını arttırdığını belirten Dr. Doğan, proloterapi yöntemi hakkında ise şu bilgileri verdi: "Sorunun kaynağı olan yere uygulanan enjeksiyon ile vücudun kendi kendini iyileştirme gücü devreye girer. İyileştirici hücreler sorunlu böylegeye gelerek bağ dokunun kemiğe yapışma yerinde güçlenme sağlar. Kaslarda oluşan tetik noktalar tedavi edilir. Böylece 3-4 seansta hasta yıllarca sürecek olan bir rahatsızlıktan kurtarılır.”

Sayfa Yükleniyor...