GATA'ya 'kobay' izni

GATA, resmen klinik araştırma yapacak kurumlar arasına girdi.

23.08.2011 - 11:36

GATA'ya 'kobay' izni

İnsanlar üzerinde yapılan tıbbi araştırmaları da kapsayan ‘Klinik Araştırmalar Yönetmeliği’ne ‘GATA’ ayarı geldi. Yeni yönetmelikte, klinik araştırmalar yapabilecek kurumlar arasına Gülhane Askeri Tıp Akademisi de dâhil edildi. GATA geçen yıl klinik araştırmalarda askerlerin de izinleri olmadan kullanıldığı iddiasıyla gündeme gelmiş, akademi bu iddianın doğru olmadığını belirtmişti.

Klinik Araştırmalar Derneği Başkanı Hamdi Akan, “GATA da bir eğitim kurumu, başka kurumlardan farkı yok. Eski yönetmelikte GATA’nın adının olmaması klinik araştırmaların burada yasak olduğu anlamına gelmez. Yeni yönetmelikte daha detaylı bir şekilde adı verilerek düzenleme yapılmış” diye konuştu.

Klinik Araştırmalar Yönetmeliği, geçen hafta sessiz sedasız değiştirildi. Radikal gazetesinin haberine göre yeni düzenleme insanlar üzerinde yapılacak kök hücre nakli araştırmalarını da kapsayacak.

Araştırmalara geleneksel bitkisel tıbbi ürünler, kozmetik hammadde veya ürünleri dâhil insanlar üzerinde diğer tüm madde ve ürünlerle yapılacak klinik araştırmaları, organ ve doku nakli, cerrahi yöntemler ve gen tedavisi de dâhil.

AST-ÜST SORUNU OLABİLİYOR
Yönetmelikte gerçekleştirilen bir diğer değişiklik ise GATA’nın faaliyetleriyle ilgili oldu. Yönetmeliğin ‘Klinik araştırma yapılacak yerler, standartları ve izin başvurusu’ başlıklı 16. maddesinde; klinik araştırma yapabilecek yerler arasına ‘Gülhane Askeri Tıp Akademisi, üniversite sağlık uygulama ve araştırma merkezleri, üniversitelere bağlı onaylanmış araştırma geliştirme merkezleri, Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi ve bakanlık eğitim ve araştırma hastaneleri’ de eklendi.

Klinik Araştırmalar Derneği Başkanı Hamdi Akar, değişikliği yorumlarken, “Baktığınızda GATA da bir eğitim kurumu. Diğer kurumlardan farkı yok. Tek fark hasta potansiyelinin önemli bir bölümü askerlerden oluşuyor ve ast-üst ilişkisine bağlı olarak bazı durumlarda sorun yaşanabiliyor” diye konuştu.

ESKİDEN DE YAPILIYORDU
Askerlik görevini yapan er ve erbaşların söz konusu yönetmeliklerde ‘kısıtlı’ olarak nitelendirildiğine dikkat çeken Akar, bu durumda da gönüllü onay formu ve ilgili izinlerin ardından araştırma yapılabildiğine dikkat çekti.

GATA’nın yeni yönetmelikte yer almasını ‘daha kapsamlı bir düzenleme’ amacına bağlayan Akar, “Eski yönetmelikte adının olmaması yasak olduğu anlamına gelmez. Eskiden de GATA’da araştırmalar yapılıyordu” diye konuştu. Askerlerin bilimsel araştırmaların dışında bırakılamayacağını kaydeden Akar, “Bir dönem Körfez ülkesine giden askerlerle ilgili araştırmalar ve bu araştırmaların kapsamı tartışılmıştı. Araştırma yapamazsanız, askerlerle ilgili hiçbir bilgi edinemezsiniz” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...