GDO’lu çikolata yiyoruz!

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın 6 ay önce yürürlüğe giren yönetmeliğine göre, GDO'lu ürünlerin etiketinde uyarı olması gerekiyor. Ama özellikle çikolata ve şekerlemede yönetmelik uygulanmıyor.

NTV Haber 08.03.2011 - 11:35

GDO’lu çikolata yiyoruz!

Tarım Bakanlığı'nın yeni GDO yönetmeliği 6 ay önce yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe göre GDO içeren ürünlerin etiketlerinde bu durumun belirtilmesi gerekiyor. Ancak Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, “GDO'lardan üretilen gıda maddelerinin üzerine genetiği değiştirilmiş ürün kullanıldığına dair ibare bulunmasına rağmen bu güne kadar herhangi bir ürün üzerinde böyle bir şey göremedik” diyor.

Uzmanlar özellikle çikolata ve şekerlemede GDO içeren birçok ürün bulunduğu ve dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor.

“Özellikle mısır ve soya ülkemize bunları GDO’lu üreten ülkelerden giriyor. GDO7lu olan bu mısır ve soyalar, binlerce gıda maddesinin içerisinde bulunuyor. Evimize giderken çocuğumuza, torunumuza, yeğenimize götürdüğümüz çikolatanın içeriğini okuduğunuzda soya lesitinin olduğunu görürsünüz” diyen Ahmet Atalık, durumun vahametine dikkat çekiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...