Göz kapağı düşüklüğü sadece estetik bir sorun değil

Göz kapağı düşüklüğü genellikle estetik bir sorun olarak nitelendiriliyor ancak uzmanlar, basit bir kapak düşüklüğü olarak görülen durumun, derin kas tabakasındaki bozukluğa bağlı olabileceğini söylüyor.

İHA 27.11.2016 - 13:10

Göz kapağı düşüklüğü sadece estetik bir sorun değil

Göz kapağı düşüklüğünün sık karşılaşılan ve estetik açıdan rahatsızlık veren bir durum olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, sorunun altta yatan önemli problemyerden de kaynaklanabileceğine dikkat çekti.

Gözlerin karşılıklı ilişkilerde en çok dikkat edilen alan olmasının yanı sıra günümüz teknolojisinde net görmenin çok önem kazandığını aktaran Atabay, "Göz kapağı düşüklüğü son zamanların en çok tedavi edilen durumlarının başında gelmektedir. Ancak burada önemli olan göz kapağı düşüklüğünün hangi dokuları kapsadığı ve hangi yollarla tedavi edilebileceğidir" dedi.

Çoğunlukla yaşa bağlı olarak cilt ve yüzeysel kaslarda gevşeme ve sarkma olarak ortaya çıkan durumun kozmetik olarak değerlendirilip tedavinin planlandığını kaydeden Atabay, önemli bir noktaya vurgu yaparak şunları söyledi:

GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ ÖNEMLİ BİR HASTALIĞA BAĞLI OLABİLİR

"Ancak burada önemli olan öncelikle kapak düşüklüğüne neyin sebep olduğunun belirlenmesidir. Çünkü basit bir kapak düşüklüğü olarak değerlendirdiğimiz bu durumun sebebi aslında daha altta yerleşmiş olan derin kas tabakasındaki bozukluğa bağlı olabilmektedir. Tedavi planımıza bunu eklemezsek tedavi yanlış olacak veya eksik kalacaktır. Gözlerimiz bir bütündür. Göz kapağı düşüklüğü göz kuruluğu ile birlikte olabilir. Göz kapak düşüklüğü göz temel kaslarının zayıflığı ile birlikte olabilir. Göz kapak düşüklüğü aslında nörolojik olarak tanımladığımız sinir kas kavşağındaki bir hastalığa bağlı olabilir."

NEDENİ BELİRLENMEZSE YANLIŞ TEDAVİ YAPILABİLİR

Dr. Atabay, Kapak düşüklüğü genç yaşta görülen blefaroşalazis mi, ileri yaşlarda görülen dermatoşalazis mi, yoksa sebep aslında pitozis mi çok iyi değerlendirilmelidir. Bu ayrım yapılmadan tedaviye kalkışılması çok vahim sonuçlar doğurabilmektedir. Pitozis varlığını farketmeden bunu blefaroplasti olarak tedavi etmeye çalışılması ile gözü pek çok risk karşısında savunmasız bırakmaktır" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...