Göz muayeneleri cep telefonunda

Göz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Yetik, akıllı telefonlar için geliştirdiği özel ekipmanla göz muayenelerini kayıt altına alıyor.

Anadolu Ajansı 16.02.2013 - 12:52

Göz muayeneleri cep telefonunda

Özellikle riskli çocukların ilk görüldüğü andan itibaren görüntülerinin dokümantasyonunun çok önemli olduğunu belirten Göz hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Yetik, akıllı telefonlar için geliştirdiği özel ekipmanla göz muayenelerini kaydediyor.

Doç. Yetik, yöntem hakkında şunları söylüyor: ''Özellikle prematüre bebekler açısından bakıldığında, karşınızda gözüyle ilgili yakınmayı beyan eden bir kişi olmuyor. Bebeğin gözünde bir problem olduğunu sözlü olarak anne ve babaya anlatıyoruz. Sonrasında tedavi öneriyoruz. Tedaviyle başarı elde edebiliyorsunuz ya da edemiyorsunuz. Tedavi sonrasında gözlerini kaybeden bebeğin anne ve babası, 'Acaba çocuğumda göz problemi ne kadar vardı, zamanında ne kadar tedavi yapıldı, yanlışlık mı yapıldı?' diyor. Dolayısıyla özellikle riskli çocukların ilk görüldüğü andan itibaren görüntülerinin dokümantasyonu çok önemli.''

Ekipman, 500-1000 liralık maliyeti ve kolay taşınabilir özelliğiyle piyasa değeri 100 bin avroyu bulan mevcut cihazlara alternatif oluşturmayı hedefliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...