Göz tansiyonu körlüğe yol açıyor (Glokom nedir?)

Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom, körlük nedenleri arasında ikinci sırada yer alıyor. Hastalık sinsi şekilde ilerliyor, bu nedenle erken dönemde verdiği belirtiler konusunda uyanık olmak gerekiyor.

ntv.com.tr 08.03.2016 - 09:48 | Son Güncelleme : 08.03.2016 - 09:49

Göz tansiyonu körlüğe yol açıyor (Glokom nedir?)

Glokomun tüm dünyada 50 – 60 milyon insanı etkilediğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, erken teşhisin önemine, dolayısıyla uyarıcı belirtilere vurgu yaptı.

Yaygın bir göz hastalığı olan glokom, göz içindeki sıvı basıncının göz sinirlerine zarar verebilecek düzeye gelmesiyle ortaya çıkıyor, tedavi edilmezse görme kaybına yol açabiliyor. Dünyada yaşanan körlüklerin ikinci sebebi olarak gösterilen hastalıkta erken teşhis ve tedavi görme kaybını engelleyebiliyor.

Hastalığın yeni doğmuş bebeklerden ileri yaşlardaki kişilere kadar pek çok insanda görülebildiğini söyleyen Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, 40 yaş üzeri, ailesinde glokom bulunan, hipotansiyon, hipertansiyon, diyabet, migren ve miyopisi olan kişilerin normalden daha fazla risk oluşturduğunu ifade etti.

Glokom teşhisinde; göz içi basıncının ölçülmesi, göz dibi muayenesi ve görme alanı tetkikleri kullanılıyor.

40 YAŞINI GEÇENLER DİKKAT

Glokom
un sinir hücrelerinin zarar görmesiyle oluştuğunu aktaran Doğan, “Gözün içinde sürekli bir sıvı vardır. Bu sıvının boşaltılmasından sorumlu olan kanalın daralması ya da kapanmasıyla biriken sıvı yavaş yavaş göz bebeklerine basınç yapar. Erken tedavi edilmezse hastalarda görme kaybı oluşur. Glokom çok yavaş ilerlediği için çoğu hasta oluşan görme kaybını hemen fark edemez. Bu nedenle özellikle 40 yaş üzeri kişiler göz tansiyonlarını mutlaka yılda bir kez ölçtürmeli” dedi. 

BAŞ AĞRISI GLOKOMUN NEDENİ OLABİLİR
 

Glokomun bazen baş ağrısı ile kendini gösterebildiğini belirten Prof. Doğan,  sabah belirginleşen baş ve göz çevresi ağrılarının, zaman zaman bulanık görmenin, geceleri ışıkların etrafında halkaların belirmesinin ve televizyon izlerken göz etrafında ağrı gibi şikâyetlerin ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

Baş ağrısı, göz kızarıklığı, mide bulantısı gibi belirtiler hafife alınmamalı.

KLASİK TEDAVİYE ALTERNATİF YÖNTEM: TRABEKTOM

Geleneksel glokom tedavisinde çoklu ilaç uygulamaları, ömür boyu kullanılacak göz damlaları, lazerler ve bazı ağır cerrahi ameliyatlar yapıldığını anlatan Prof. Dr. Doğan, Türkiye’de de kullanılmaya başlanan trabektom cihazının hastalığın tedavisinde önemli etkiye sahip olduğunu dile getirdi. 

Doğan, bu cihazın diğer tedavi yöntemlerinden farklı olduğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi: "Trabektom, gözün hastalığa karşı kendi doğal tedavi mekanizmalarını harekete geçirmesine yardımcı olmaktadır ve göz içi sıvısının dışa akımını kolaylaştırarak göz içi basıncını dengelemektedir. Hastaya zarar vermeyen bu girişim, göz içi basıncını dengeleyerek optik sinir hasarı, görme alanı kaybı ve körlüğe karşı koruyucu olmaktadır. Glokom tedavisinde kullanılan FDA onaylı bir cihazdır.”

Glokom her yaşta görülebilen bir sorun.
Glokom her yaşta görülebilen bir sorun.

YÖNTEM HANGİ HASTALAR İÇİN UYGUN?

Bu cihazın özellikle göz içi basıncının hafif ve orta derecede düşürülmesi gereken hastalarda ideal sonuç verdiğini ileri süren Prof. Doğan, “Ancak göz basıncının çok yüksek olduğu hastalarda uygun değildir. Bu tip vakalarda konjontivanın geniş açıldığı klasik yöntemin uygulanması gereklidir. Yaklaşık olarak glokom hastalarının yarısından fazlası bu cihazla yaptığımız uygulamadan yarar görebilir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...