Göze acil müdahale nasıl yapılır?

Göze kimyasal madde veya yabancı cisim kaçtığında ya da arı soktuğunda yapılacak ilk yardım, görmeyi tehdit edebilecek zararların önlenmesinde büyük rol oynuyor.

ntv.com.tr 22.10.2009 - 00:00

Göze acil müdahale nasıl yapılır?

İSTANBUL - Özellikle kadınların temizlik yaparken farklı kimyasal içerikleri birbirine karıştırmalarının yanlış olduğuna değinen Acıbadem Maslak Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Banu Coşar, “Bu maddelerin yaratmış olduğu etki gözlerde alerjik reaksiyona, kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir” dedi.

Doç. Dr. Banu Coşar, acil durumlarda gözlere uygulanması gereken ilk yardım önlemleri hakkında şu bilgileri verdi:

GÖZE KİMYASAL MADDE KAÇARSA LENSİ ÇIKARIN
Göze kaçan kimyasal maddeler genellikle deterjanlar, yapıştırıcılar, iş yerlerindeki kimyasallar ve benzeri maddelerdir.

Kontakt lens kullanıyorsanız, kimyasal madde lens tarafından emilir ve lensi gözünüzde tutmak, kimyasal maddenin gözünüzle temas süresini artırır. Gözünüzü 15 dakika boyunca bol soğuk veya ılık suyla yıkayın. Gözünüzü bandajla kapamayın. Gözünüze kaçan maddenin kutusunu yanınıza alarak, acil olarak bir hekime başvurun. Kimyasal maddenin kutusunu yanınıza almak, hekiminize kimyasal maddenin içeriği ile ilgili bilgi sağlar.

YABANCI CİSİMDE GÖZÜ OVALAMAYIN
Göze yabancı cisim kaçması genellikle rüzgarlı havalarda, tadilatlar sırasında veya iş yerlerinde koruyucu gözlük takılmaması sonucunda görülür.

Gözünüze yabancı bir cisim kaçtığında, gözünüzü ovalamayın. Ovalamak, yabancı cismin göz yüzeyini çizmesine ve daha fazla zarar vermesine yol açar. Gözünüzü bol suyla yıkayarak, yabancı cismin çıkmasını sağlamaya çalışın. Bir hekime başvurun.

ARI SOKTUYSA HEMEN İĞNEYİ ÇIKARIN
Bu tür ısırıklar, genellikle göz kapağında olmakla birlikte, göz içinde de olabilir.

Arı ısırıklarında, iğne kalıp kalmadığını kontrol edin. Varsa iğneyi hemen çıkarın. Isırık göz kapağında ise soğuk kompres (buz veya jel torbası) uygulayın. Acil olarak bir hekime başvurun.

GÖZÜNÜZ ÇİZİLDİYSE HEKİME BAŞVURUN
Tırnak, gazete, kağıt kenarı veya rimel fırçası ile gözde küçük çizikler oluşabilir.

Işık hassasiyetini azaltmak için bir güneş gözlüğü takarak göz hekimine başvurun.

KESİCİ VE DELİÇİ YARALANMADA SUYLA YIKAYIN
Araba kazası, iş kazası, ateşli ve diğer silah yaralanmaları, düşmeler, çarpmalar sonucu oluşan kesici ve delici yaralanmalar, görmeyi tehdit eden ciddi yaralamalardır.

Bu durumda gözü suyla yıkamayın. Göze batıp kalmış bir cisim varsa çıkarmaya çalışmayın. Kanama varsa, tercihen steril gazlı bez ile kanamayı durdurmaya çalışın. Ancak gözün kendisine baskı yapmayın. Acil olarak bir hastaneye başvurun.

GÖZ DARBE ALDIYSA SOĞUK KOMPRES UYGULAYIN
Göze top gelmesi, yumruk, dirsek gelmesi, vurma, çarpma gibi yaralanmalardır.

Göz kapağına soğuk kompres (buz veya soğuk jel) uygulayın. Göz çevresindeki kemiklerde kırık olabileceğinden, kafa grafisi veya bilgisayarlı tomografi çekilmesi için bir hekime başvurun.

ULTRAVİYOLE YANIKLARINDA SUNİ GÖZYAŞI
Bu tür yanıklar hem güneş ışınları ve solaryuma bağlı olarak, hem de işi kaynakçılık olanlarda görülebilir. Gözde ağrı, ışık hassasiyeti, yaşarma ve geçici görme bulanıklığı olur. Güneşe bağlı göz yanıkları, en sık karlı havalarda izlenir. Çünkü kar, güneş ışınları için çok iyi bir yansıtıcıdır.

Gözünüze bol ve sık (örneğin saat başı) suni gözyaşı damlası damlatın. Işık hassasiyetini azaltmak için güneş gözlüğü takarak, bir hekime başvurun.

GÖZLERİNİZİ NASIL KORURSUNUZ?
Yaralanmaları tedavi etmektense, yaralanmalardan korunmak daha kolaydır.

Raketli sporlar ve basketbol sırasında koruyucu gözlük kullanın. Kayak sırasında UV filtreli güneş gözlüğü takın. Solaryumda hem gözlerinizi kapalı tutun hem de mutlaka koruyucu gözlük takın. İki temizlik malzemesini, beklenmeyen tepkimeler olabileceğinden karıştırarak kullanmayın.

Kimyasal malzemeleri çocukların kolay ulaşabileceği veya sizin çarpıp dökebileceğiniz yerlerde tutmayın. Merdivenlerde iyi ışıklandırma yapın. Bahçeyle ilgilenirken ağaç dallarına, toza ve gübre gibi kimyasallara karşı koruyucu gözlük takın. İşinizle ilgili alınması gereken güvenlik önlemleri varsa (koruyucu gözlük, kask, vb.) bunlara tam olarak uyun.

Sayfa Yükleniyor...