Gülümseme anında 17 kas çalışıyor

Gülümsemenin sağlık üzerindeki olumlu etkisi herkesin malumu. Gülümseme anında 17, kaş çatma anında ise 43 kas çalışıyor.

24.12.2009 - 09:44

Gülümseme anında 17 kas çalışıyor

Alt yüz bölümü estetiği olarak adlandırılan dudaklar, dudak üstü, çene, dişler ve diş etinin hem ağız sağlığı hem de estetik açıdan komple restorasyonu dünyadaki en yeni trendlerden biri. Ağız ve diş sağlığı alanında uzman olan diş hekimleri sadece bu yükselen trendi takip etmekle kalmıyor, komşu dokuların da estetiğini üstleniyor. Amerika’da smile institute, İngiltere’de smile studio olarak yayılan bu trendin Türkiye'deki öncülerinden Diş Hekimi Emek Külür, projesini ‘Mutlak Gülümseme Enerjisi’ olarak adlandırıyor.

NEDEN 'MUTLAK' DİYOR?
Çünkü sadece sağlıklı insanların değil engelliler ve özürlülerin de mutlak gülümseme enerjisi içinde olması gerekliliğine inanıyor. Külür, ağız ve diş bakımının, sağlıklı insanlara göre daha meşakkatli olan otistiklerin ve zihinsel engellilerin diş tedavileri için gerekli donanımın sağlanmasının önemine dikkat çekiyor.

ENGELLİLERİN DİŞ BAKIMINA DAHA ÇOK İHTİYAÇLARI VAR
Zihinsel özürlülerin ömür boyu kullanması gereken ilaçlar karaciğer ve dişlerde tahribata yol açıyor. Bu da zihinsel özürlülerin dişlerinde harabiyet ve diş hastalıklarının sağlıklı insanlardan daha fazla görülmesine sebep oluyor. Emek Külür, zihinsel özürlülerin diş tedavilerinin sedasyon altında ve uygun koşullarda yapılmasının önemli olduğunu söylüyor. Gülümsemenin engelleri kaldıracağını belirten Diş Hekimi Emek Külür, mutlak gülme enerjisini yakalamak için yaptıkları çalışmaları şöyle anlatıyor:   

"Mutlak Gülümseme Enerjsi’nde, alt yüz restorasyonu olarak kişiyi bütünüyle ele alıyoruz. Ağız ve çevresinde ki deformasyonu estetik açıdan düzenlemek temel prensibimiz. Dudaklardaki küçülmeyi ve çökmeyi smart filler dolgularla restore ederek dudak üstündeki gençlik çizgisinde silinme varsa bunu da yeniden şekillendiriyoruz. Mouth conturing yöntemi ortalama yarım saat sürüyor. Yüz ovalinde bozulma varsa Nefertiti lift dediğimiz küçük enjeksiyonel dokunuşlarla çene ve boyun platismal bantlarda gerginlik sağlayarak yüz ovalini konforlu bir şekilde toparlıyoruz. Bu da ortalama 20 dakika süren bir işlem.


DUYGU VE DURUŞ SEÇİMİ YAPIYORUZ
Çenenin sıkıştırılmış  görüntüsü varsa massetere botoks işlemi de uygulayabiliyoruz. Böylelikle çenenin sıkılmış gibi duran görüntüsü yerini daha rahatlamış yuvarlak hatlara bırakıyor. Ağız içinde gereken tedavilerimiz bittikten sonra estetik açıdan hastanın da katılımının sağlandığı interaktif süreç başlıyor. Kişinin ten rengi, sıklıkla kullandığı saç rengi, duruşu, tarzı ve en önemlisi karakteri yeni dişinin saptanmasında en önemli etken. Duygu ve duruş seçimi yapıyoruz ve alternatifler sunuyoruz.

SEKSİ, DİŞİ, ÖZGÜVENLİ, BAŞARILI, KARİZMATİK
Çoklu seçeneklerin içinden beş durumu seçme hakkı veriyoruz. Örnegin seksi, dişi, özgüvenli, başarılı, karizmatik. Ya da ikinci bir örnek vermek gerekirse sempatik, sevimli, eglenceli, şımarık naif. Çoklu duygu ve duruş seçeneklerinin içinden kendine en yakın olanlarını seçiyor. Bizim de ona beş önerimiz oluyor. Ortak seçeneklerde çıkabiliyor.Kendi laboratuarımızın olması hem hastayı hem de bizi daha rahat çalışmaya yönlendiriyor. Bu seçeneklerin içinden üç ayrı planlama yapıyoruz. Her planlamada hasta bir hafta yeni dişleriyle dolaşıyor.

Birlikte en doğruya ve mutlak gülme enerjisini yakalamaya dogru yürüyoruz. Bazen ilk seçenekte yakalıyoruz bu enerjiyi bazende hasta, alternatifli dişlerle dolaşmayı seviyor. Yeni diş yapılanmasına hastanın ve ekibin katılımıyla karar veriyoruz. Çünkü estetik diş hekimliğinde interaktif yaklaşımdan yanayız.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...