Günde bir Aspirin aslında zararlı

Avrupa Kardiyoloji Kongresi'ne sunulan araştırmaya göre, sağlıklı insanların kalp krizi ihtimaline karşı her gün bir Aspirin alması, sanılanın aksine yarardan çok zarar getiriyor. Aynı uzmanlar, daha önce kalp krizi geçirdiği için Asprin kullananların buna devam etmeleri gerektiğini de vurguluyor.

31.08.2009 - 15:55

Günde bir Aspirin aslında zararlı

Avrupa Kardioloji Kongresi'ne sunulan araştırmaya göre, sağlıklı insanların kalp krizi ihtimaline karşı her gün bir Aspirin alması, sanılanın aksine yarardan çok zarar getiriyor.

Edinburgh Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, 8 yıl boyunca her gün bir Aspirin alan denekler arasında görülen kalp krizi ve felç vakalarında, almayan deneklere göre kayda değer bir düşüş görülmedi. Hatta Aspirin alanların bir kısmı, bu ilacın yan etkisi olarak bilinen mide kanamasından hastaneye kaldırıldı.

İskoçya’nın Edinburgh kentinde bulunan Kalp Ve Damar Hastalıklarını Önleme Merkezi doktorlarından Prof. Dr. Gerry Fowkes, Aspirin'i bu aşamada hiç  kimseye önermediklerini vurguladı.

Britanya Kalp Sağlığı Araştırma Merkezinden Prof. Dr. Peter Weissberg da açıklamasında ''bizi esasen endişelendiren küçük dozda alınan Aspirin'in bile mide kanamasını arttırması'' diyerek Aspirin'in bilinen bir şekilde kalp krizi riskini azaltmayacağını ifade etti. Weissberg, bir kere kalp krizi geçirenlerin ikinci defa kriz geçirme risklerinin daha yüksek olduğunu da hatırlattı.

Ayrıca Oxford Üniversitesindeki bilim adamları herşeye rağmen Aspirin'in kalp krizi riskini bir şans bile olsa azaltabileceğini fakat mide kanaması riskini arttırabileceğini belirttiler.

Aspirin Vakfı  (The Aspirin Foundation) yöneticisi Nick Henderson, kalp ve damar problemlerinin  sadece Aspirin ile azalıp azalmadığını,  obezite, yaşam tarzı, stres ve ailesel faktörlere bağlı olarak da değiştiğini vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...