Günde bir bardak alkol meme kanseri riskini arttırıyor

Dünya Kanser Araştırma Fonu tarafından yapılan bir araştırma genç kadınlarda düzenli olarak herg ün 10 gramdan fazla alkol tüketiminin meme kanseri riskini yüzde beş oranında arttırdığını ortaya koydu.

ntv.com.tr 24.05.2017 - 10:16

Günde bir bardak alkol meme kanseri riskini arttırıyor

Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü ve Dünya Kanser Araştırma Fonu ortaklığıyla yapılan bir araştırma meme kanserine ilişkin çok çarpıcı bulgulara ulaştı. Araştırmanın sonuçlarına göre günlük 10 gramdan fazla alkol tüketimi genç kadınlarda meme kanseri riskini yüzde beş arttırıyor.

Araştırmanın baş yürütücülerinden Anne McTiernan, "Beni en çok alkol tüketimiyle ilişkin veriler şaşırttı. Günlük bir bardak tüketimde yüzde beş artıyor ancak alkol tüketimi fazlalaştıkça risk de çoğalıyor" şeklinde konuştu.

KADINLARDA EN YAYGIN KANSER TÜRÜ

Dünya Sağlık Örgütü'nün paylaştığı sonuçlara göre meme kanseri hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde kadınlarda görülen en yaygın kanser türü. Alkol tüketimi ve meme kanseri riski arasındaki ilişkiyi tespit eden bu araştırmaya menepoz öncesi dönemde bulunan yaklaşık 4 bin kadının katıldığı belirtildi. Araştırmadaki toplam katılımcı kadın sayısının ise 35 bin olduğu açıklandı.

Sayfa Yükleniyor...