"Haklar Burada, Haklar Şimdi"

Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Arzu Kaykı, tüm dünyada HIV ve AIDS’in 'İnsan Hakları' bağlamında ele alındığını ve Viyana'da devam eden AIDS kongresinin ana sloganının “Haklar burada, haklar şimdi' olduğunu söyledi.

Haberler 22.07.2010 - 09:46

"Haklar Burada, Haklar Şimdi"

Arzu Kaykı, 18. Uluslararası AIDS Kongresinde yayımlanan Evrensel Erişim istatistiklerine göre, HIV tedavisine ihtiyacı olan 15 milyon kişiden sadece 5 milyonunun hayat kurtaracak ilaçlara erişebildiğini söyledi.

Türkiye’de HIV ile yaşayanların sayısında hızlı bir artış gözlemlendiğini belirten Kaykı, “Ülkemizdeki HIV yayılımın önüne geçmemiz için buradaki uluslararası sesi dinlememiz gerekiyor. Kongre alanında her yerde kondomlar ve korunma mesajları var. Türkiye’de yayılımı engellemek için önce cinsellik ve kondom hakkında konuşabilir olmalıyız. HIV ve AIDS’i insan hakları sorunu olarak görerek ayrımcılığı önlersek, aynı zamanda toplumu bilinçlendirip teste yönlendirebilirsek, ancak bu şekilde yeni vakaların artışını önleyebiliriz" dedi.

TÜRKİYE'DEKİ EN ÖNEMLİ SORUN YENİ İLAÇLARA ERİŞİM
Arzu Kaykı, erken teşhis ve doğru tedavi ile, kronik bir hastalık olarak değerlendirilen HIV'deki en önemli sorunun yeni ilaçlara erişim olduğunu belirtti.

HIV/AIDS ile yaşayanların en büyük endişelerinden birinin özellikle dirençli hastalar için hayati önem taşıyan yeni ilaçlara ulaşmaktaki ciddi gecikmeler olduğunu vurgulayan Kaykı, "Bu sorunların çözümü için öncelikle HIV/AIDS’in Türkiye’de bir sorun olarak kabul edilmesi, toplum genelinde bilincin arttırılması ve kapsamlı bir ulusal program oluşturulmasına ivedilikle ihtiyaç var. Dünyada insan hakları ve tedavi konusunda hızla gelişen yeniliklere Türkiye’nin de eş zamanlı ulaşması için devletin sorumluluklarını yerine getirmesini istiyoruz” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...