Hamilelik 'gingivitisi’ne dikkat

Hamilelikte değişen hormon seviyeleri, diş eti sorunlarını doğrudan etkiliyor. Uzmanlar, hamilelerin ve hamilelik planlayanların diş sağlığına daha fazla özen göstermesini öneriyor.

16.05.2011 - 09:39

Hamilelik 'gingivitisi’ne dikkat

Hamilelik döneminde hormonlarda gelişen değişiklik, dişlerde yeni çürüklerin oluşmasına neden olabiliyor. Ağız ortamı hamilelik döneminde oluşan değişiklikler ile daha çok periodontal yani dişeti kaynaklı problemlere yatkın oluyor.

Hamilelikte, diş eti iltihabının başlangıç düzeyi olan gingivitisin daha kolay oluştuğunu belirten Diş Hekimi Cansın Özgür, hamilelik gingivitisinin diş etleri ve kemik yapısını etkilememesi için düzenli ağız bakımı yapmanın çok önemli olduğunu söylüyor.

Dr. Cansın Özgür hamilelik gingivitisinden korunmak için yapılması gerekenleri ise şöyle özetliyor:

• Eğer planlanan bir hamilelik varsa öncesinde diş hekimine muayene olup olası risklerden kurtulmak hamilelik dönemini rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Çünkü hamilelik döneminde çekilen radyografiler, her ne kadar alınan önlemlerle bebeğe zarar vermese de tercih etmediğimiz bir durumdur.

• Günlük diş fırçalama düzenine çok dikkat edilmelidir. Kahvaltı sonrası ve yatmadan önce dişleri en az üç dakika süreyle yumuşak dairesel hareketlerle ve fırça, dişlerin her yüzeyine ve dile temas edecek şekilde fırçalamak gerekir. Mümkünse dişleri her yemek sonrası fırçalamak daha çok fayda sağlayacaktır.

• Diş ipi kullanılmalıdır. Diş ipi kullanımı genellikle birçok insana zor gelir. Fakat dişlerin birbirine komşu oldukları alanları çok daha iyi temizlediği ve diş eti problemlerinden korunmada vazgeçilmez bir unsur olduğu için yatmadan önce diş ipi mutlaka kullanılmalıdır. Diş ipinin nasıl kullanıldığı ile ilgili diş hekimlerinden yardım alınmalıdır.

• Dişlerinizde veya diş etlerinizde herhangi bir rahatsızlık hissettiğinizde mutlaka diş hekimine başvurmalısınız. Bir rahatsızlık büyüdükten sonra müdahale etmekle, o rahatsızlığı başlangıcında durdurmak arasında çok büyük tedavi farklılıkları olacağını unutmamak gerekir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...