Havuzlardaki enfeksiyon riskine dikkat

Yaz aylarında artan ve tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açan kulak yolu enfeksiyonunun sık görülmesinin en önemli nedeni; temiz olmayan havuz suları.

07.07.2014 - 11:22

Havuzlardaki enfeksiyon riskine dikkat

Dış kulak yolu enfeksiyonlarının; havuz, deniz ve duşta kulağa su kaçması nedeniyle ortaya çıkabildiğini aktaran KBB Uzmanı Prof. Dr. Fikret İleri, suda çok kalmanın ve kulak çubuğu kullanmanın riskli olduğunu söyledi.

Dış kulak yolunun iyi korunan ve kendi kendini temizleyebilen bir yapıya sahip olduğunu belirten Prof. İleri, dış kulak yolu enfeksiyonu ve nedenleri hakkında şunları söyledi: “Dış kulak yolunu kaplayan koruyucu yağlı tabakayı ortadan kaldıran her türlü etken bakterilerin ciltten içeri girmesine ve dış kulak enfeksiyonuna neden olmaktadır. Özellikle aşırı suda kalma ve kulak çubuğu gibi çeşitli aletlerle dış kulak yolu temizliği yapmaya çalışanlarda koruyucu yağlı tabaka zarar görmektedir. Buna bir de kirli denizlerde ve düzenli bakımı yapılmayan havuzlarda yüzmek eklenince dış kulak enfeksiyonu kaçınılmaz olur.

EN ÖNEMLİ BELİRTİ DAYANILMAZ AĞRI
Genellikle işitme kaybı ve kulakta tıkanıklık gibi belirtilerle ortaya çıkan dış kulak yolu enfeksiyonunun en rahatsız edici belirtisi ağrıdır. Bazı hastalarda ağrı, kişinin ağzını açıp kapatmasına bile engel olabilecek kadar şiddetlidir. Dış kulak yolunun şiş ve akıntı ile dolu olması sebebiyle hastalar muayene sırasında da ağrı hissedebilmektedir.

TEDAVİ EDİLMEZSE SIK SIK TEKRARLAYABİLİR
Tanı konulması son derece kolay bir rahatsızlık olan dış kulak yolu enfeksiyonu, tedavi edilmediği takdirde kronikleşerek sık akut atakların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Özellikle şeker hastalığı veya bağışıklık sistemi bozukluğu olan hastalar, dış kulak yolu enfeksiyonu tedavisini kesinlikle ihmal etmemelidir.

HASTANIN DURUMUNA GÖRE TEDAVİ PLANLANMALI
Hastalığın tedavisinde hastaya uygun olarak seçilen antibiyotikli ve kortizonlu damlalar genellikle yeterlidir. Bazı durumlarda ise tedavinin yanı sıra hekim tarafından yapılacak kulak bakımına da ihtiyaç duyulmaktadır. Dış kulak yolu çok şiş olan hastalarda damlalar kullanılamaz. Bu vakalarda dış kulak yoluna yerleştirilen pamuklar, ilaçlarla devamlı ıslatılarak tedavi etkili hale getirilmektedir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...