Hem bağırsağını uzattılar hem de ömrünü

AÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Sıddık Habanoğlu'nun 45 santimetre olan ince bağırsağı ameliyatla 80 santimetreye uzatıldı. Habanaoğlu, Türkiye’de bu ameliyatı geçiren ikinci hasta.

10.05.2011 - 14:31

Hem bağırsağını uzattılar hem de ömrünü

6 ay önce Van'da bağırsağının bir kısmı alınan Habanoğlu çok sık tuvalete gitme, kusma ve baş ağrısı gibi şikâyetlerle hastaneye başvurdu. Yapılan tetkikler sonucu hastanın 45 santimetre olan ince bağırsağının uzatılmasına karar verildi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde operasyonu gerçekleştiren Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Erdoğan, Habanoğlu'nun ince bağırsağı uzatılmamış olsaydı hayatını kaybedebileceğini belirterek, hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

Bu tür hastaların, ince bağırsak nakli haricinde yaşama şansı bulunmadığına dikkati çeken Prof. Dr. Okan Erdoğan, 2003'te ABD'li bir çocuk cerrahının bulduğu ve bugüne kadar dünya genelinde 60 hastada uygulanan ince bağırsak uzatma operasyonundan iyi sonuç aldıklarını vurguladı.

'Seri Transvers Enteroplasti Yöntemi' adı verilen teknikte, ince bağırsağa kesiler attıklarını anlatan Prof. Dr. Okan Erdoğan, yöntemi ''Uçurtma kuyruğundaki çapraz kesiler gibi ince bağırsağa 15-20 kesi atılıyor'' diye özetledi.

ORGAN NAKLİNE ALTERNATİF
Habanoğlu'nun ince bağırsağı uzatılan Türkiye'deki ikinci hasta olduğuna işaret eden Prof. Dr. Erdoğan, ''Bu yöntemle hastanın hem bağırsağını hem ömrünü uzattık. Zaten başka alternatifimiz de yoktu. İnce bağırsağın yüzde 70'inden fazlasını kaybettiğinizde hayatta kalabilmeniz için tek alternatif organ nakildir. Ama artık bu cerrahi yöntem, transplantasyonun alternatiflerinden birisi olacak'' dedi.

''SAĞLIĞIMA KAVUŞTUM, MUTLUYUM''
Serbest meslek sahibi, beş çocuk babası Sıddık Habanoğlu da geçen yıl safra kesesindeki sızma nedeniyle ince bağırsağının tıkandığını ve iki metrelik bölümünün alındığını, bu nedenle günde 20 kez tuvalete gitmek zorunda kaldığını, kusma ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklar yaşadığını anlattı.

Habanoğlu, ''Doktorlar 'ölürsün' demişti. Oğlumun internetten araştırması sonucunda iyileşebileceğim umuduyla Akdeniz Üniversitesi Hastanesine geldim. Yaklaşık iki saat süren bir operasyonla sağlığıma kavuştum. Çok mutluyum'' ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...