Hem cebe, hem bünyeye zararlı

Prof. Dr. Orhan Kural sigara zammına destek verdi, ''Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki ne kadar sigaranın üzerine gidersek, ne kadar zorlaştırırsak sigara içme oranı o kadar azalıyor'' dedi.

Haberler 18.10.2011 - 14:29

Hem cebe, hem bünyeye zararlı

Prof. Kural, dernek olarak sigara fiyatının yükseltilmesinden yana olduklarını ifade etti. Dünyanın birçok ülkesinde sigara fiyatının Türkiye'den çok daha yüksek olduğunu, bunun da sigarayı bırakmak isteyenler için önemli bir neden olduğunu anlatan Kural, sigaranın fiyatı yükseltilirken sigara kaçakçılığının önlenmesi için de devletin önlem alması gerektiğini söyledi.

Sigaranın pahalı olması ve zor satın alınması gerektiğini savunan Kural, ''Sigara pahalı olsun çünkü ona harcanan para hepimizin cebinden çıkıyor. Sigara içene yeşil kart da verilmemeli. Sigara içen kişi kesinlikle fakir olamaz, çünkü sigaraya çok para verebiliyor'' dedi.

Sigara bağımlılığının önlenmesinde sigara satışının nasıl yapıldığının da önemli olduğunu vurgulayan Kural, şöyle konuştu:

''Sigaranın reklamının yapılamaması ve satışı esnasında hiçbir şekilde gözükmemesi için çalışmalar yapılıyor. 'Mantıklı insan sigara içmez' düşüncesi doğru değil. Bütün dünyada yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki ne kadar sigaranın üzerine gidersek, ne kadar zorlaştırırsak sigara içme oranı o kadar azalıyor. Biz tiryakileri kazanmak istiyoruz. Bir yolla kandırıldılar, aldatıldılar ve maalesef sigara tekelinin birer kurbanı oldular. Hiçbir zaman sigaraya başlayan insan 'hadi sigaraya başlayayım' diye başlamadı, arkadaş etkisi ya da özenti ile başladı ve sigaraya konulan binlerce zehirle kullanıcıları birer sigara düşkünü yaptılar''

Prof. Dr Orhan Kural, sigarayı bırakmak isteyenlerin kendilerine bu konuda bir tarih belirlemesini, bu tarihe psikolojik olarak hazırlanıp bağımlılıktan kurtulmalarını önerdiğini belirterek, ''Tiryakiler sadece kendilerini değil, etraftakileri ve çocuklarını da zehirliyorlar. Bu sebeple bu mantıksızlıktan bir an önce kurtulmaları lazım'' şeklinde konuştu.

SAĞLIĞI DA VURUYOR, EKONOMİYİ DE
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü de sigara zammına destek vererek, sigara fiyatının yükseltilmesinin sigara içme oranını azalttığını ifade etti.

Fiyatın yükseltilmesinin ürüne ulaşımı zorlaştırması sebebiyle sigara kullanımını azalttığını vurgulayan Özlü, ''Sigara kontrolünde fiyatın yükseltilmesini öneriyoruz. Dünyada başarılı olan çalışmalarda fiyatın yükseltilmesi önemli bir kontrol mekanizmasıdır. İnsanlar böyle dönemlerde 'lanet olsun hem sağlığıma zarar veriyor hem bu kadar para ödüyorum' deyip sigara içmemek için kendisini sorgulayıp sigarayı bırakabilir. Fiyata aldırış etmeyip içenler de olacaktır ama bazı tiryakiler de bakkala markete sigara almak için gittiğinde yeni fiyatı görünce sigaradan vazgeçebiliyor'' dedi.

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN SİGARAYI BIRAK!
Prof. Dr. Tevfik Özlü, sigarayı bırakmak için bu konuda kararlı olunması gerektiğini vurgulayarak, şunları anlattı:''İnsanlar durup dururken sigarayı bırakmaz ya sağlığını ya kokusunu düşünecek ya da ekonomik nedenlerle sigarayı bırakacak. Şimdi bazı sigaralar 9 lira olmuş. Günde 2-3 paket sigara içenler var. Asgari ücreti düşünürseniz günde sigaraya ödenen para ciddi bir para tutuyor. Dar gelirli bir aile için günde 9 lira sigaraya vermek ayda 300 lira yapıyor. Bu kadar büyük bir parayı vermek her aile veya kişi için kolay değil. Bu da sigarayı bırakma için önemli bir etken. Tiryaki senede 6 bin lira sigaraya ödeyebiliyor. Bu parayı buraya ödeyene kadar ailesiyle güzel bir tatil yapabilir veya başka ihtiyaçları için kullanabilir. Kişiler sigara içerek hem sağlığını hem parasını kaybediyor. Dolayısıyla yeni fiyat artışı sigarayı bırakma noktasında etkili olacak.''

Prof. Dr. Özlü, yeni zamlar ile sigara tiryakilerinin yeniden kendisini sorgulayacağını düşündüğünü ifade ederek, ''Sigara vücutta bütün organlarımıza, dokularımıza zarar veriyor. Hastalıkların hemen hepsinde sigara nedensel faktör, dolayısıyla sağlık için en büyük risk sigara. Sigara içen bir kişi sağlıklı yaşamak istiyorsa sigarayı bırakmaktan daha iyi yapabileceği bir şey yok'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...