Hem kağıt, hem e-reçete

1 Temmuz'da yürürlüğe girecek e-reçete uygulamasında aile hekimleri SGK elektronik sistemine girecekleri ilaçları kâğıda da yazıp hastaya verecek, bakanlık hastanelerinde mevcut yöntem devam edecek.

Haberler 29.06.2012 - 11:56

Hem kağıt, hem e-reçete

Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, e-reçete ile ilgili uygulamaları bir genelgeyle sağlık kuruluşlarına duyurdu. Tosun, genelgede, ödemesi SGK tarafından yapılan reçetelerin yanı sıra ülke genelinde üretilen tüm reçeteleri kapsayan “Ulusal E-reçete Projesi” yürütüldüğünü, bununla birlikte SGK'nın e-reçete projesinin desteklenmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

Tosun, bu kapsamda, aile hekimlerinin hastalarına reçeteleri şimdiye kadar olduğu gibi elektronik ortamda yazıp Aile Hekimliği Bilgi Sistemi'ne (AHBS), eş zamanlı olarak da SGK elektronik reçete sistemine göndermelerini istedi.

Aile hekimliği yazılımı üzerinden yapılacak bu gönderim için AHBS firmaları ile gerekli çalışmaların tamamlandığını bildiren Tosun, gönderim sonrası SGK e-reçete sisteminden bir onay kodu cevabının gelmesi ve hastaya reçete ile birlikte bu onay kodunun da verilerek tercih ettiği eczaneden ilaçlarını temin edebilmesinin planlandığını belirtti.

KAĞIT REÇETEYE DEVAM
Genelgeye göre, gerek hastaların ilaçlarını bilip haberdar olması gerekse elektronik sistemlerde oluşabilecek muhtemel problemlerden etkilenmemeleri için hastalara kâğıt reçete verilmeye devam edilecek.

Aile hekimleri, online alacakları SGK onay kodunun olup olmadığına bakmaksızın, hastalara reçetelerini kâğıt formatta vermeyi sürdürecek.

HASTANELERDE MEVCUT YÖNTEM SÜRECEK
Tosun, bakanlığa bağlı devlet ve eğitim hastaneleri ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinin de mevcut hizmet yöntemlerini sürdürmeleri gerektiğini bildirdi.

Hastane ve ağız ve diş sağlığı merkezlerinin ileride dahil olacakları e-reçete sistemine hazırlık mahiyetinde, analiz çalışmaları yaparak bakanlığın Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'na bilgi ve görüş bildirmelerini isteyen Tosun, bu kapsamda oda sayıları ve bilgisayar gibi donanımlar dikkate alınarak uygulamanın devreye girmesi halinde oluşacak durumların değerlendirileceğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...