''Hepatit B önemsenmiyor"

Dünyada 2 milyar kişinin Hepatit B virüsü ile enfekte olduğunu belirten Prof. Nurdan Tözün, Türkiye’deki farkındalık düzeyinin düşük olduğunu söyledi.

03.03.2011 - 12:59

''Hepatit B önemsenmiyor"

Prof. Tözün, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonuna, Hepatit B konusunda sunum yaptı.

Hepatit B'nin, bilim çevrelerinde fazla ilgi görmediğinden yakınan Tözün, dünyada bu hastalığa neden olan virüsle enfekte olmuş 2 milyar civarında insan bulunduğuna dikkati çekti.

Konuya ilişkin yaptıkları tarama çalışmalarının sonucunda Türkiye'de Hepatit B taşıyan 3 milyon kişi bulunduğunu belirlediklerini anlatan Tözün, virüsün en çok aile içi ve okulda ''geçiş yaptığını'' ifade etti.

Hepatit B'nin, siroz ve kansere neden olduğunu anımsatan Tözün, bu nedenle aşılama kampanyalarına önem verilmesi gerektiğini söyledi. Hepatit B'nin aşısının bulunmasının çok büyük bir avantaj olarak algılanması gerektiğini belirten Tözün, ''Hepatit B'ye karşı toplumda farkındalık düzeyi oldukça düşük. Çevreden soyutlanma korkusuyla hastalığını gizleyenler var. İnsanlar kendilerine cüzzamlı muamelesi yapıyor'' diye konuştu.

MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş da İstanbul'da kızamık vakalarına rastlanmasının, aşılama programlarının özensiz yürütüldüğünün göstergesi olduğunu savunarak, ''Bakın, açıklama yapıyorum, 'domuz gribi aşısının bir serisi bozuk' diyorum. İlgililer bunu inkar ediyor. Bu komisyonun görevi, bu aşıların imhasını sağlamaktır'' dedi. Bu sözler üzerine Komisyon Başkanı Cevdet Erdöl, komisyonun böyle bir görevi bulunmadığına dikkati çekti. Durmuş ise Erdöl'e, ''Ne demek 'böyle bir görevi yok?' Bu komisyonun görevi insan sağlığını korumak değil mi?'' şeklinde yanıt verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...