İmplant teknolojisindeki gelişmeler sayesinde hiç dişi olmayan ya da çene kemiklerinde erime olan hastalarda ileri cerrahi teknikler uygulamadan implant yapmak mümkün olabiliyor.

Çene Cerrahisi ve İmplantoloji Uzmanı Prof. Dr. Serhat Yalçın, gelişen teknoloji ile implant uygulamalarında altın çağın yaşandığını söyledi.

Prof. Yalçın, ‘All On Four’ veya ‘Fast&Fixed’ yani ‘Hepsi Bir Arada’ veya ‘Dörtlü Yükleme’ yöntemiyle hiç dişi olmayan veya çene kemiklerinde erime bulunan hastalarda ileri cerrahi teknikler uygulamadan implant yapılabildiğini aktardı.

Hiç dişi olmayanların alt ve üst çenelerine 4’er tane implant yerleştirildiğini belirten Prof. Yalçın, bu yöntemle geleneksel takma dişlerin ve köprülerin yarattığı sorunların yaşanmadığını dile getirdi.

“AYNI GÜN SABİT DİŞLERİ DE TAKABİLİYORUZ”

“Hepsi Bir Arada” yönteminde geleneksel uygulamalara göre daha az implant kullanıldığını belirten Yalçın, “İmplantlar alt ve üst çenede kemiğin en kalın olduğu ön bölgelere, gerekli açılar ayarlanarak yerleştirildikten sonra hastaya aynı gün sabit dişlerini de takabiliyoruz. Hareketli protezler ya da disşsiz gelen hasta geçici sabit dişleri yapılmış şekilde çıkabiliyor. Hastanın implantları kemiğe iyice kaynadıktan 2-3 ay sonra da kalıcı sabit dişlerine kavuşmuş oluyor” şeklinde konuştu.