HES kodu alma işlemi nasıl yapılır? (HES kodunun zorunlu olduğu alanlar)

İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeye göre, HES kodu artık her alanda zorunlu hale getirildi. Peki HES kodu kullanımının zorunlu olduğu alanlar neler? HES kodu nedir, nasıl alınır?

12.01.2021 - 11:15

HES kodu alma işlemi nasıl yapılır? (HES kodunun zorunlu olduğu alanlar)

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile seyahatlerde, toplu taşıma araçlarında ve toplu kullanım alanlarındaki bulaş riskini azaltmak için kişiye özel üretilen HES kodu, pozitif vakaların veya temaslı kişilerin takibini sağlıyor. 

İçişleri Bakanlığı'nın 81'ile gönderdiği genelgeye göre, HES kodu artık her alanda zorunlu hale getirildi. Genelgeye göre, HES Kodu almayan vatandaşlar toplu taşıma araçlarından, AVM'lerden, kamu/özel hiç bir konaklama tesisinden faydalanamayacak. Ayrıca ÖSYM sınavlarına girmek için de HES kodu zorunlulu hale getirildi.

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu, Hayat Eve Sığar uygulaması, SMS yöntemi veya e- devlet  ile alınabilir.

1- Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden "HES Kodu İşlemleri" bölümüne girilir. "HES Kodu Oluştur" butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

2- HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve Paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.

Örnek: HES 12345678901 1232 45 yazılıp 2023'e gönder

3- e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

18 yaş altı çocuklarınız için de HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması, e-Devlet Kapısı ve SMS yolu ile oluşturabilirsiniz.

NASIL KULLANIRIM?

Ürettiğiniz HES kodlarını kurum ya da kişilerle doğrudan veya mobil uygulama üzerinden paylaşabilirsiniz. Kurum ya da kişiler paylaştığınız HES kodlarını sorgulayarak Covid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı sorgulayabilirler. Aynı şekilde sizinle paylaşılan HES kodlarını uygulama üzerinden sorgulayıp kişilerin risk durumlarını görebilirsiniz.

HES KODU NE İŞE YARAR?

Paylaşılan firma ya da kurum HES kodu ile kişinin sağlık durumunu sorgular, risk varsa seyahat ya da ziyaret onaylanmaz.

Örneğin uçak, tren, otobüs vb. seyahatinize başlamadan önce HES kodunuzu paylaşacaksınız. Paylaşılan HES kodları üzerinden tüm yolcuların Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli kişilerin seyahati engellenecektir. Böylece sağlık durumunuzu koruyabileceksiniz.

Ayrıca seyahat sırasında herhangi bir risk taşımayan ancak risk durumları sonradan oluşan kişilerle de 14 gün içinde birlikte seyahat etmişseniz, sizinle iletişime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanacaktır.

Sayfa Yükleniyor...