Hint keneviri psikopati riskini artırıyor

Araştırma, uzun süre hint keneviri veya marihuana kullanan gençlerde psikotik sorunların, halüsinasyonların ve delüzyonların görülme olasılığının arttığını ortaya koydu.

01.03.2010 - 15:45

Hint keneviri psikopati riskini artırıyor

Avustralyalı araştırmacılar, uzun süre hint keneviri kullanımının, psikopati olasılığını iki kat artırdığını tespit etti.

Queensland Beyin Enstitüsünde görevli John McGrath, yaptıkları araştırma çerçevesinde 1981 ve 1984 yılları arasında doğan 3801 kadın ve erkeğin hint keneviri kullanıp kullanmadıklarının tespit edildiğini ve psikotik durumlarının değerlendirildiğini kaydetti.

Bu kişilerin yüzde 18'inin, 3 ya da daha kısa süre, yüzde 16'sının 5 yıl, yüzde 14'ünün de 6 yıl ya da daha uzun süre hint keneviri kullandığını ifade ettiği belirtildi.

McGrath, sonuçları "Archives of General Psychiatry" dergisinde yayımlanan araştırmada, hint kenevirini hiç kullanmayanlarla kıyaslandığında, 6 yıl veya daha uzun hint keneviri kullanan gençlerin (şizofreni gibi) etkisiz psikoz geliştirme olasılığının iki kat fazla olduğunun gözlendiğini söyledi.

Uzun süre hint keneviri kullanan gençlerin, delüzyonla bağlantılı klinik testlerde daha yüksek puanlar alma olasılığının da 4 kat fazla olduğu ortaya çıktı.

John McGrath, araştırma çerçevesinde kardeş çiftlerden oluşan 228 kişilik bir grupta da hint keneviri kullanımıyla psikotik semptomlar arasında ilişkiye bakıldığı ve burada da bu ilişkinin var olduğunun saptandığını kaydetti. Bunun, psikozun sorumlusunun, genler ve çevre gibi diğer etkenler olma ihtimalinin daha düşük olduğunu ortaya koyduğu bildirildi.

BM rakamlarına göre, dünyada 190 milyon kişi yasalara rağmen hint keneviri kullanıyor. Bu sayı, dünyada yetişkin nüfusunun yaklaşık yüzde 4'üne tekabül ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...