Hiperaktif çocuklara kum torbası yelekler giydiriyorlar

Skandal uygulamanın adresi Almanya. Ülkede 200 okul hiperaktivite tanısı konulmuş çocuklara ağırlıkları 2 ile 6 kilo arasında değişen yeleklerden giydiriyor. Bir cezalandırma yöntemi olarak kullanılan yelekler Almanya'da tartışma yarattı.

ntv.com.tr 21.01.2018 - 11:05

Hiperaktif çocuklara kum torbası yelekler giydiriyorlar

Almanya'da 200 okul, hiperaktif çocukları cezalandırmak için onlara 6 kiloluk kum torbası yelekler giydiriyor. Tartışma yaratan yeleklerin ağırlığı 2 kiloyla 6 kilo arasında değişirken fiyatları da 800 TL civarında.

Hürriyet'in haberine göre bu uygulamayı destekleyenler, yeleklerin, hiperaktif çocukların daha kolay konsantre olmalarını sağladığını ve derslere odaklanmalarına yardımcı olduğunu söylüyor.

Uygulamanın hayata geçtiği Hamburg'daki bir okulun çalışanı “çocukların bu yelekleri giymekten çok hoşlandığını” ileri sürdü.

Psikiyatristler ise bu cezalandırma yöntemini eleştiriyor. Uzmanlar, yeleklerin şiddetli psikiyatrik hastalara giydirilen gömleklere benzediğini savunuyor.

Ağırlığın çocukların vücuduna eşit olarak yerleştirilmiş olsa da uzmanlar bu tip ağırlıkları 30 dakikadan fazla taşımamaları gerektiğini belirtiyor.

UZMANLAR: ÇOCUKLARIN DIŞLANMASINA VE AKRAN ŞİDDETİNE YOL AÇABİLİR!


Oğlu, Hamburg'da bu uygulamayı hayata geçiren bir okulda okuyan Barbara Truller Voigt, hiperaktivite tanısı konulan 9 yaşındaki çocuğunun bu yeleklerden giydiğini ifade etti.

Oğlunun derslere olan konsantrasyonunda yardımı olduğunu söyleyen kadın, çocuğunun bu yelekleri giymesini umursamadığını söyledi.

Ancak uygulamanın Almanya'da başlattığı tartışma sürüyor.

VİDEO: DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Sayfa Yükleniyor...