'HIV'li kan davası'nda rapor bekleniyor

Şanlıurfa'da 3 yıl önce 1,5 yaşındaki Y.Ç'ye HIV'li kan verilmesiyle ilgili Sağlık Bakanlığı aleyhine açılan tazminat davası, mahkemenin Adli Tıp Kurumu'ndan talep ettiği sağlık raporunun gelmemesi nedeniyle sonuçlanamadı.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.12.2011 - 13:02

'HIV'li kan davası'nda rapor bekleniyor

Şanlıurfa'da 2008 yılında yaşanan olayda 1,5 yaşındaki Y.Ç'ye HIV'li kan verilmesine neden olan hemşire A.B. hakkında Şanlıurfa 1. Sulh Ceza Mahkemesinde ''Görevi kötüye kullanma suçu''ndan açılan dava sonucu verilen 5 aylık hapis cezası, ''sanığın mahkemeye karşı saygılı tutumu ve çeşitle nedenlerle" 3 bin TL'lik adli para cezasına çevrildi.

Taraflarca Yargıtay'a taşınan davanın yanı sıra Bakanlığı aleyhine açılan dava kapsamında ilgili mahkemenin geçen yıl Aralık ayında aileden talep ettiği ve İstanbul Adli Tıp Kurumundan alınmasını istediği sağlık raporu henüz mahkemeye ulaşmadı.

Ailenin avukatı Cevher Fehmi Dolap, sonuçların mahkemeye sunulmaması nedeniyle davanın henüz sonuçlanamadığını belirtti.

TAZMİNATLA HACCA GİTMEK İSTİYORLAR
HIV'li kan verilen Y.Ç'nin babası Mehmet Ç. davanın 3 yıldan bu yana devam ettiğini hatırlatarak, davanın artık sonuçlanmasını beklediklerini tazminat kazanmaları halinde eşi ve oğluyla hacca gitmeyi düşündüğünü söyledi.

Olayın meydana gelmesinin ardından İl Sağlık Müdürlüğünce mezralarına yakın bir köyde faaliyet gösteren sağlık ocağında hizmetli olarak işe başlatıldığını ifade eden Mehmet Ç, çocuğunun rahatsızlanmasının ardından tüm yaşamlarının değiştiğini söyledi.

"KÖYÜMÜZDEN AYRILMAK ZORUNDA KALDIK"
Çocuğun tedavisinin uzun zamandır devam ettiğini, 6 ayda bir rutin kontroller için Ankara'ya götürdüklerini ifade eden Mehmet Ç, ''Hastalığın ardından kimse durumumuzu sormadı. Herkes bizden uzaklaştı. Köylülerin ağzından, 'Bunlar AIDS'li' kelimesini duymamak için başka bir mezraya taşındık. Oğlumu, gözümüzün önünden ayırmıyoruz. Olayın ardından dava açtık. 3 yıldır sürüyor. Avukat sağlık raporu gelmediği için davanın sonuçlanmadığını söylüyor''dedi.

Mehmet Ç, dava sonucunda tazminat beklentilerinin olduğunu belirterek, ''Tazminat kazanırsak eşim ve oğlumla hacca gitmeyi düşünüyorum. Geri kalan parayı da çocuklarımın eğitimi için kullanacağım'' diye konuştu.

EN İYİ ARKADAŞI KARDEŞİ
Bu arada HIV'li kan verilmesinin ardından tedavisine evinde devam edilen Y.Ç. zamanını en iyi anlaştığı kardeşi Kübra'yla oynayarak geçiriyor. Hastalığı nedeniyle köylülerin pek yanaşmadığı Y.Ç, hediye edilen oyuncakların yanı sıra evin avlusunda bisikletine binip, demirlere bağlanan iplerle hazırlanan salıncakta sallanıyor. Y.Ç, 3 yıldan bu yana vücuduna yerleşen HIV virüsünü yenerek, yeniden sağlığına kavuşmak istiyor.

NE OLMUŞTU?
Şanlıurfa'nın bir köyünde inşaat işçiliğiyle uğraşan Mehmet Ç'nin, 2008 yılında 1,5 yaşında olan oğlu Y.Ç'nin üzerine çaydanlık devrilmiş, vücudunun sol bölümü yanmıştı.

Şanlıurfa Devlet Hastanesi’nin yanık tedavi ünitesinde tedavi edildiği sırada verilen kanda ''HIV'' olduğu tespit edilmiş, bunun üzerine Sağlık Bakanlığınca Hacettepe Tıp Fakültesi'nde tedavi altına alınan Y.Ç, tedavinin ardından taburcu edilmişti. Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin raporu doğrultusunda olayda kusuru tespit edilen hemşire A.B.'ye "Kademe durdurma cezası" verilmişti.

Y.Ç, o tarihten bu yana tetkik ve kontrol için yol ve tedavi masrafları karşılanarak, belirli aralıklarla Ankara'ya Hacettepe Tıp Fakültesi'ne götürülüyor.

Sayfa Yükleniyor...