Hızlı araç kullanmak neyin belirtisi?

Psikiyatrist Doç. Dr. Cengiz Tuğlu, 'Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan kişilerin genellikle riskli ve hızlı araç kullanmayı tercih ettiklerini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 15.01.2010 - 12:33

Hızlı araç kullanmak neyin belirtisi?

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Tuğlu, ''Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'nun (DEHB) olan kişiler riskli ve hızlı araç kullanmayı tercih ederler, çünkü onlarda kendi sürüş yeteneklerini diğer sürücülere oranla çok daha üstün ve sıra dışı görme eğilimi vardır'' dedi.

Tuğlu, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'nun okul, ev ve arkadaş çevresinde günlük yaşam faaliyetlerini etkileyecek düzeyde dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik ve dürtü kontrolünde bozukluk ile ortaya çıkan bir hastalık olduğunu söyledi DEHB olan kişilerin hızlı ve riskli araç kullanmayı sevdiklerini anlatan Tuğlu, şunları söyledi:

TRAFİKTE DİKKATLERİNİ SÜRDÜRME SORUNU YAŞARLAR
''Engellenme eşiği düşüklüğü, öfkesini denetleyememe, heyecan arama davranışı, dürtüsellik ile dikkat ve odaklanma sorunlarının varlığı, riskli taşıt kullanımıyla ilişkilendirilmektedir. Bu karakteristik özellikler DEHB olan kişilerde de sıklıkla vardır. DEHB, çocukluk çağında sıklıkla tanısı konulan, yıllar içinde belirtiler azalsa da ilk tanı alanların neredeyse yarısında genç erişkinlik ve hatta daha ileri yaşlarda bireyi etkilemeyi sürdüren bir rahatsızlıktır. Gerçekten de yapılan çalışmalarda DEHB'li kişilerde özellikle belirtileri sürdüğü sürece riskli taşıt kullanımının ve olumsuz sonuçlarının daha fazla olduğu saptanmıştır.''

Hızlı ve riskli araç kullanımının yaralanmalara ve ölümlere sebep olduğunu hatırlatan Tuğlu, özellikle DEHB olan erişkinlerin trafikte dikkatlerini sürdürebilme, kuralları, işaretleri izleyebilme konusunda ciddi sorunlar yaşadıklarını belirtti ve DEHB'in tedavi edilmesi gereken önemli bir rahatsızlık olduğunu bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...