İki rahimli kadın ikiz doğurdu

İngiltere'de iki rahimli bir kadın, her iki rahminden de hamile kalarak ikiz bebek doğurdu. Uzmanlar, vakanın 500 milyonda bir görüldüğünü kaydetti.

İHA 31.07.2018 - 15:28

bebek.jpg

İngiltere'de 500 milyonda bir görülen bir vaka meydana geldi.

Plymouth şehrine bağlı Cornwall kasabasında iki rahimli bir kadın, her iki rahimden hamile kalıp ikiz bebek dünyaya getirdi.

Tıp tarihinde yalnızca yüz kere görülen bu olay için doktorlar, çift rahimli çoğu kadında yalnızca bir rahimde hamilelik görüldüğünü belirtti.

İkizlerden birinin erkek ve isminin Piran diğerinin kız olup Poppy ismi verildiği kaydedildi. 

"BEDENİM BENİ ŞAŞIRTTI"

İki rahimde ikiz doğuran 31 yaşındaki Ashwood, “Daha önce de bir çocuk doğurmuştum ama bu defa bedenim beni şaşırttı” dedi.

Ashwood 20 haftalık hamileyken yapılan kontrol sırasında doktorların iki rahimli olduğunu ve ikisinden de hamile kaldığını söylediğini belirterek, ikizlerden Piran’ın 2 kilo 550 gram, Poppy'nin 2 kilo 350 gram geldiğini söyledi.

PREMATÜRE DOĞUM RİSKİ VARDI

İtfaiye memuru olarak çalışan baba Andrew ise geçen aralık ayında ikiz bebek beklediklerini öğrendiğini, doktorların bir anormallik keşfetmelerinin ardından şubat ayında eşinin, her ikisinde birer bebek olan iki rahmi olduğunu anladıklarını söyledi.

Doktorlar hamileliğin ekstra bir problem oluşturmadığını ancak prematüre doğum riskinin bulunduğunu söyledi.

İKİZLER TABURCU EDİLDİ

Ashwood, 34. haftada çocuklarını sezaryenle dünyaya getirdi. İki haftalık bir sarılık tedavisinin ardından ikizler hastaneden taburcu oldu. Ashwood, birinci hamileliği ile kıyaslandığında ikinci hamileliğinin çok daha zor geçtiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...