AİFD Sağlık Politikaları Müdürü Dr. Yalçın Kaya, AİFD olarak sağlık ve ilaç sektörüne ait verileri, ilgili alıcılara ortak bir veri alanında sunmayı amaçladıklarını söyledi.

Çok sayıda veri topladıklarını, ulusal ve uluslararası kaynakları kullandıklarını anlatan Kaya, kaynağı olmayan ve izin alınamayan veriyi yayınlamadıklarını belirtti.

Verilerin aylık olarak güncellendiğini, bu hizmetin akademisyenlere, araştırmacılara, basın mensupları ve ilaç sektörü çalışanlarına çok yararlı olacağına inandıklarını ifade eden Kaya, ''Site kesinlikle kar amacı gütmüyor. Ücretsiz hizmetler tamamıyla kamuya açık'' dedi.

Mevcut internet sitesindeki verilerden örnekler veren Kaya, buna göre Türkiye'de kişi başı toplam sağlık harcamalarının 2004'te 320 dolar iken 2009'da 551 dolara yükseldiğini, kişi başı toplam ilaç harcamalarının ise 2007'de 87 dolar iken 2009'da 144 dolara çıktığını kaydetti.

Demografik ve sosyoekonomik göstergeler bölümünde, yaş gruplarından doğum oranlarına, düşük oranlarından bağımlı nüfusa kadar 20'den fazla kategoride veriler bulunuyor.

Sosyoekonomik faktörlerde ise işsizlik oranından okuryazarlığa, sigortalılardan üniversiteye kayıt oranlarına kadar farklı alanlarda bilgiler yer alıyor.

Ekonomik göstergeler bölümünde ise GSMH, kişi başına milli gelir gibi büyüme göstergeleri, ekonomik faaliyetlerle ilgili bilgiler, dış ticaret rakamları ve döviz kurlarıyla ilgili verileri bulmak mümkün. Sağlık hizmetleri göstergelerinde de ortalama yaşam sürelerinden sağlık davranışlarına, kişisel ve biyolojik faktörlere kadar birçok veri bilgisi aktarılıyor.

İlaç endüstrisi bölümünde Türkiye'de ilaç harcamaları, ilaç pazarı ve ilaç kullanımıyla ilgili bilinmesi gereken bilgiler ziyaretçilere sunuluyor.