“İlaç yokluğunda eczacılar da mağduriyet yaşıyor”

Türk Eczacıları Birliği, piyasada bulunmayan ilaçlar ile ilgili yaşanan sorunlarda eczacıların zan altında bırakıldığını söyleyerek tepki gösterdi, ilaç yokluğunda eczacıların da mağduriyet yaşadığına vurgu yaptı.

Haberler - ntv.com.tr 14.02.2019 - 12:52

“İlaç yokluğunda eczacılar da mağduriyet yaşıyor”

Türk Eczacıları Birliği'nden yapılan yazılı açıklamada, “Son dönemlerde eczacılara yönelik yoğunlaştırılan ilaç denetimleri, eczacıyı kamuoyunun gözünde ilaç yokluğunun sorumlusu gibi lanse etmekte, halk nezdinde zan altında bırakmaktadır” denildi.

Bakanlığı’ndan geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapıldığını belirten ve bu açıklamada incelemeler sonucunda 42 üreticide, 20 depoda, 32 eczanede stokla ilgili sıkıntı olduğunu hatırlatan açıklamaya şöyle devam edildi:

“26 bini aşkın meslektaşımızın zan altında bırakılması kabul edilebilir bir durum değildir. İlaçta stokçuluk yapan her kimse karşısında olduğumuzu, stokçuluk yaptığı ifade edilen eczacıların tarafımıza bildirilmesi halinde Bölge Eczacı Odalarımızın Haysiyet Divanları’nda gerekli işlemlerin yapılacağını ifade etmiştik. Ancak şu ana kadar bu konuya ilişkin tarafımıza herhangi bir bildirimde bulunulmadı. Bu çağrımızı yineliyoruz.”

"MESLEK ONURUMUZU ZEDELEYEN BU YAKLAŞIMI REDDEDİYORUZ" 

İlaç yokluğunda mağduriyet yaşayan taraflardan birinin de eczacılar olduğu ifade eden TEB açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Sağlık Bakanlığımızın da ifade ettiği gibi elinde ilaç bulunduğu halde ilacı vermemek cezai yükümlülük gerektirmektedir. Halk sağlığı için çalışan bir mesleğin mensuplarının elindeki ilacı hastasına vermediğini ima etmenin yanlış bir intiba yaratacağı unutulmamalıdır. Bizler, Eczacılık Yemini ve etik ilkeler doğrultusunda halk sağlığı adına çalışan bir mesleğin mensuplarıyız. Meslektaşlarımızı zan altında bırakan söylem ve uygulamalar, ilaca ilişkin bu zorlu koşullarda dahi hastasına ilaç bulmak için çabalayan meslektaşlarımıza haksızlıktır. Türk Eczacıları Birliği olarak; eczacıların, ilaç depoları ve firmalarla aynı bağlamda değerlendirilmesini  kabul etmiyor, meslektaşlarımızı zan altında bırakan, meslek onurumuzu zedeleyen bu yaklaşımı reddettiğimizi bir kez daha tekrarlıyoruz.“

SAĞLIK BAKANI KOCA NTV'YE KONUŞTU: 41 İLAÇLA İLGİLİ GEREKLİ DÜZENLEMEYİ YAPTIK (VİDEO)

Sayfa Yükleniyor...