'İlaca dirençli keneler görülecek'

Keneler üzerinde araştırmalar yapan Doç. Dr. Mustafa Açıcı, 'Kenelere karşı ilaçlamalardaki artış önümüzdeki yıllarda dirençli kenelerle karşılaşmamıza neden olacak' dedi.

21.04.2014 - 12:18

'İlaca dirençli keneler görülecek'

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ile mücadelede kenelerin kontrol altına alınmasının büyük önem taşıdığını ifade eden Doç. Dr. Mustafa Açıcı, kenelerle mücadeleye dikkat çekti ve ilaca dirençli kene uyarısında bulundu.

Doç. Açıcı, "Türkiye'de kontrolsüz yapılan ilaçlamalar birçok paraziter etkenlerin olduğu gibi kenelerin de ilaçlara karşı direnç kazanmasına neden olmaktadır. Son yıllara kenelere karşı ilaçlamalardaki artışın önümüzdeki yıllarda dirençli kenelerle karşılaşmamıza neden olacağı da açıktır. Bunun yanında kenelerle mücadele amacıyla çevrenin ilaçlanmasının hem direncin artmasında rol oynayabileceği hem de ekosistemde geri dönüşümü olanaksız büyük tahribatlara neden olabileceği unutulmamalıdır" diye konuştu.

Karadeniz Bölgesi'nde kenelerin mart-ekim dönemleri arasında aktif olduğunu ve hayvanların üzerinde bulunduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Mustafa Açıcı, "Mücadele bu dönemde hayvanlar üzerinde iken yapılmalı ve mutlaka veteriner hekim kontrolünde olmalıdır. Bunu yanında bölgede biyolojik mücadele ya da kimyasal ilaçlama yapılmamalıdır. Eğer kenelerin pasif olduğu aylarda kontrolsüz bir şekilde ilaçlama yapılırsa, toprakta bulunan keneler bu ilaçlamadan etkilenmeyeceği gibi doğada yapılacak ilaçlamalarla da kenenin doğal düşmanı olan diğer artorpodların sayıca azalmasına neden olabiliriz" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...