İlaca zam geliyor, piyasada ilaç yok, hastalar perişan

Kur artışı yüzünden ilaçlara 20 Şubat'tan itibaren zam yapılacağının belli olmasından sonra eczanelerde ilaç sıkıntısı yaşanıyor. İlaca zam kararı skokcuları harekete geçirdi, piyasada ilaç bulunmuyor yine olan hastalara oluyor.

ntv.com.tr 20.01.2017 - 11:47

İlaca zam geliyor, piyasada ilaç yok, hastalar perişan

İlaç fiyatlarını belirleyen ve 5 bakanlık temsilcisinin bulunduğu Fiyat Değerlendirme Komisyonu'nun 3 Ocak'ta aldığı karardan sonra bazı eczane ile ilaç depolarının ilaç satmadğı ve zamlı fiyatları beklediği belirtiliyor.

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Ecz. Zafer Cenap Sarıalioğlu her grupta ilaç sıkıntısı olduğunu söyledi ancak durumdan en çok etkilenenlerin kanser hastaları olduğuna vurgu yaptı.  

"En ufak baş ağrısı ilacından mide ilacına kadar sıkıntı var" diyen ve Vatan'a konuşan Sarıalioğlu şöyle devam etti:

"Bu tür ilaçların muadilleri verilerek eksiklikler giderilmeye çalışılıyor. Fakat onkoloji yani kanser ilaçlarında aynı şeyi söylemek mümkün değil. Eczacılar ilaç sıkıntısını bize bildirdi. Biz de ilaç depolarını aradık. Ellerinde ilaç bulunmadığını, firmalara sipariş depolarını aradık. Ellerinde ilaç bulunmadığını, firmalara sipariş verdiklerini dolayısıyla dağıtım yapamadıklarını söylediler. Sağlık Bakanlığı'nın bu stokçuluk konusuna el atması gerekiyor. İlaç Takip Sistemi'ni kullanarak ilaç sıkıntısının sebebini bulmaları ve bu sorunu çözmeleri gerekiyor."

"SORUMLULAR HAKKINDA İDARİ VE CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK"

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ise konuyla ilgili resmi bir açıklama yaptı: açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Son dönemde kurumumuza ulaşan başvuru ve şikâyetlerde; kurumumuzca 6 Ocak 2017 tarihinde yapılan “İlaç Fiyatlarının Belirlenmesinde Kullanılan Avro Değerinde Değişiklik Hakkında Duyuru” nun ardından bazı üretici firma ve ecza depolarının stoklarında olmasına rağmen, ecza deposu/eczanelerin taleplerini geri çevirdikleri ve fiyat artışı olacak ilaçların satışını yapmadıkları, ilaçları ancak fiyat değişikliğinin geçerli olduğu tarihten sonra piyasaya vereceklerini bildirdikleri belirtilmektedir.

Bu bağlamda; ülkemizde ilaçların piyasada bulunabilirliğine, dolayısıyla hastaların ilaca erişimine engel teşkil etmek suretiyle piyasaya ilaç verilmemesi durumuna karşı gerekli tedbirlerin alınması, konunun kamu sağlığı bakımından ehemmiyet arz ettiği hususu göz önünde bulundurularak azami hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir. Aksi halde sorumlular hakkında mevzuat doğrultusunda idari ve cezai işlem uygulanacaktır. Kamuoyuna duyurulur."

Sayfa Yükleniyor...