İlk kez tespit edilen Hantavirüs paniği

16 kişiden 8'inde virüs tespit edildi, bir kişi hayatını kaybetti. Prof. Yenen Türkiye'de ilk kez tespit edilen ve endişe yaratan Hantavirüsü NTVMSNBC’ye anlattı.

14.04.2009 - 15:32

İlk kez tespit edilen Hantavirüs paniği

Sağlık Bakanlığı, Zonguldak ve Bartın'daki şüpheli 16 vakadan 8'inde Hantavirüs enfeksiyonu olduğunu, bir kişinin hayatını kaybettiğini ve Türkiye'de ilk kez tespit edilen virüs için Bilim Kurulu oluşturulduğunu açıkladı.


Bunyaviridae virüs ailesinden olan Hanta, ‘Ebola virüsünün kuzeni’ olarak nitelendiriliyor ve Ebola gibi kesin tedavisi yok. Çin, Kore, Rusya, Avrupa, Arjantin, Şili, Brezilya, ABD ve Panama gibi değişik coğrafyalarda görülüyor.

Virüsün başta fareler olmak üzere kemiricilerin dışkı ve idrar gibi çıkartılarının kuruyup, havada uçar hale gelmesiyle ve solunum yoluyla bulaştığını söyleyen İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şadi Yenen, virüsün çok sayıda alt tipi olduğunu anlattı:
  
"Bunya ailesinden olan virüsler genel olarak belli coğrafi bölgelerle sınırlıdırlar, hantavirüs bu aileden olmasına rağmen bütün dünyada yaygındır. Şu ana kadar Türkiye’de ciddi bir hastalık yaptığına dair veri yok. Virüsün çok fazla sayıda alt tipi var, büyük bölümü Asya, Afrika gibi eski dünya coğrafyasındadır, Amerika kıtasında ise 1990’lı yıllarda saptandı.

BÖBREKLERİ, KALBİ VE AKCİĞERLERİ TUTUYOR
Hantavirüsünün değişik türlerinin farklı hastalıklara neden olabildiğini belirten Prof. Dr. Şadi Yenen, ancak başlıca iki tipin hastalığa neden olduğunu vurguladı:
"Birisi kanamalı ateşle böbrekleri tutar, diğeri ise akciğer ve kalbi. Virüsün kalp ve akciğerleri tutan türünde ölüm oranı yüzde 20’lere varabiliyor. Böbrekleri etkileyen türünde ise ölüm oranı yüzde 5 ile 10 arasındadır ama birçok coğrafyada böbrekleri tutan türünde ölüm oranı yüzde 1 veya 2’dir."

Prof. Yenen, insandan insana bulaşmayan virüsün neden olduğu etkileri ise şöyle sıraladı:
"Hangi türü olursa olsun çok ani ateşle başlar, ateşe başağrısı eşlik eder. Üçüncü ve dördüncü günlerde sırt, bel ağrısı ve idrar yapamama şikayetine yol açar. Akciğer ve kalbi tutarsa nefes darlığı olur, her ikisinde de şok gelişebilir. Böbreği tutan olgularda bir kaç gün sonra idrar açılır ve hasta bol miktarda idrar yapmaya başlar. Bu virüsten iyileşenler ise aylarca aşırı terleme sorunu yaşayabilir. "

YÜZDE YÜZ ÖLDÜRÜR DİYE BİR ŞEY YOK
Prof. Şadi Yenen, virüsü tespit etmenin zor olduğunu, bu yüzden Zonguldak ve Bartın'daki vakaların kapsamlı araştırılması gerektiğini vurguladı, aşı çalışmalarının devam ettiğini söyledi:
"Avrupa bölgesinde bu virüsün 6 tipi dolaşıyor, tek bir testle bütün alt tipleri tespit etmek mümkün değil. Bunun için öncelikle testlerle doğrulanarak, doğru tanının konması gerekir. Dünya Sağlık Örgütünün onayladığı aşısı henüz yok. Ama Çin ile Kore bir aşı geliştirdi ve yerel olarak kullanıyorlar. Dünyanın diğer ülkelerinde ise aşı çalışmaları sürüyor.
Vücut bir süre sonra hantavirüsü kendiliğinden de yenebilir. Tüm enfeksiyonlar için oluşması gereken koşullardan biri etkenin vücuda yeteri miktarda girmesidir. Bir de vücut daha önceden bu ve bunun alt tipi virüslerle tanışmışsa ve bağışıksa bu virüsle başedebilir. Yani virüs vücuda girdikten sonra kurtuluş olmadığı, kesin olarak ölümle sonuçlandığı yönündeki bilgi doğru değil, hantavirüs yüzde yüz öldürür diye bir şey yok ama virüsü kapanlara zamanında ve hastanede müdahale edilmesi şart."

KORUNMAK İÇİN TEMİZLİK
Yener, korunmayla ilgili bilgi de verdi.
"Hantavirüsten korunmak için kemiriciler ile uygun yöntemlerle mücadele edilmesi gerekiyor. Kemiricilerin atıkları ile kirlenme ihtimali olan yerlerin temizliğinin toz kaldırmadan deterjan veya çamaşır suyu kullanarak yıkama veya ıslak bezlerle temizlik şeklinde yapılması öneriliyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...