İnatçı kilonun nedeni lipödem olabilir

Diyet ve spora rağmen bir türlü kaybolmayan yağlanmanın lipödemden kaynaklanabileceğini belirten Estetik Cerrah Doç. Demirtaş, "Lipödemin sebep olduğu yağlanmada diyetle belirgin azalma sağlanamaz" dedi.

ntv.com.tr 06.04.2016 - 11:41 | Son Güncelleme : 06.04.2016 - 11:47

İnatçı kilonun nedeni lipödem olabilir

Ağrılı yağlanma sendromu olarak adlandırılan lipödemde diyet ve sporun tek başına çözüm olmadığını belirten Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Yener Demirtaş, lipödemden kaynaklanan inatçı kilolardan kurtulmak için lipödemin de tedavi edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

ABD istatistiklerine göre kadınların yüzde 10 ile 15'ini etkileyen lipödemin, Türkiye'de daha yüksek olduğunu dile getiren Demirtaş, yüksek orana rağmen lipödemli hastaların doğru tanıyı alamadığını ve doğru tedaviye ulaşamadığını kaydetti.

LIPOSUCTİON LİPÖDEM TEDAVİSİNDE DE KULLANILIYOR

Halk arasında genellikle estetik bir girişim olarak bilinen liposuctionın, özel bir formatta lipödem tedavisinde de kullanıldığını aktaran Demirtaş, "Bu amaçla uygulanacak liposuction, estetik amaçlıdan farklı olup lipödem konusunda deneyimli merkezlerde ve deneyimli plastik cerrahlar tarafından uygulanmalıdır. Çünkü lipödem tedavisi için yapılacak girişimde, büyük miktarlarda yağ alımı gereklidir ve hastaların olası komplikasyonlardan korunması için birtakım ekstra hazırlıklar gerekir. Tedavide özel liposuction kanüllerinin kullanılması söz konusudur ve hastalar ameliyat sonrası kişiye özel korseler giyerler'' uyarısında bulundu.

Dr. Demirtaş'ın lipödem tedavisi yaptığı hastalardan biri de 39 yaşındaki Zeynep Tanrıverdi. “Ben kendimi yıllardır obez sanıyordum fakat lipödem hastasıymışım. Bunu farklı hastane ve branşları senelerce gezdikten sonra çok yeni, henüz 2 ay önce öğrendim” diyen Tanrıverdi'nin tek sorunu kilo değildi.

Bir süre sonra fazla kiloya eşlik etmeye başlayan el, ayak ve karın şişlikleri ve şiddetli eklem ağrılarından şikayet eden Tanrıverdi, özellikle son beş senedir sürekli spor ve diyet yapmasına rağmen kilo veremediğini, verdiği durumda ise iki katı olarak geri aldığını söyledi.

Diyetisyenler, obezite merkezleri, dahiliye servisleri, hemotoloji bölümü gibi sayısız branşa başvuran Zeynep Tanrıverdi’nin aldığı yanıt ise hep aynı “Şikayetleriniz kilo kaynaklı”.

SON BAŞVURU NOKTASI PSİKOLOG OLDU

Gittiği bir başka doktorun tüp mide ameliyatı olabilirsiniz demesi üzerine ameliyattan korktuğu için yaptırmayarak bir psikoloğa başvuran Zeynep Tanrıverdi, yaşadığı sıkıntılı süreci ‘toplum içine çıkmak istemiyordum’ diye özetleyerek şöyle kunuştu:

Doç. Dr. Yener Demirtaş ve hastası Zeynep Tanrıverdi
Doç. Dr. Yener Demirtaş ve hastası Zeynep Tanrıverdi

“EŞİM, BENİ SEVİYORSAN KİLO VER DEDİ, EN ÇARESİZ HİSSETİĞİM AN O ANDIR”

“Eşim, ‘beni seviyorsan senden tek isteğim şu boğazını tut da artık kilo ver’ dedi. Herhalde en yıkıldığım ve kendimi çaresiz hissettiğim o andı… 39 yaşımdayım, çocuğum yok ve hayatımdaki en değerli varlığım eşim. Onun benden bir tek isteği var ve ben onu yapamıyorum. Spor salonlarında ter döküyor, güzellik salonlarında aktivasyon – kavitasyon yapıyor, ozan saunalarda 75 derece sıcaklıklara giriyor ve diyet listeleriyle yaşıyorum fakat hiçbir değişiklik yok!”

Lipödem hastası olduğunu tesadüfen öğrendiğini belirten Zeynep Tanrıverdi'nin, bel altı bölgesinden 13 kilo yağ alındı, 45 günde 80 kilodan 67 kiloya düştü.

"ZEYNEP HANIM İNCELMEYE DEVAM EDECEK"

Doç. Dr. Yener Demirtaş; “Zeynep Hanım bedeninin alt yarısından kilo verememe, ağrı ve hareket zorluğu şikâyetleriyle bize başvurdu. Muayene ettikten sonra lipödem tanısı koyduk. Yaklaşık 5 saat süren Lenf Koruyucu Vaser Liposuction işlemiyle tek seansta 13 litre yağ aldık. Hastamız şu anda ikinci ayında, kilosu 80'den 67'ye inmiş durumda, daha da incelmeye devam edecek” dedi.

Sayfa Yükleniyor...