İngilizler AIDS hastasını iyileştirdi

İngiliz bilim insanları, geliştirdikleri tedavi yöntemiyle AIDS hastası bir adamın vücudundaki HIV'in yok edildiğini açıkladı.

Haberler - ntv.com.tr 03.10.2016 - 11:31

İngilizler AIDS hastasını iyileştirdi

İngiltere'nin saygın üniversitelerinden Oxford, Cambridge, Imperial Collage ve Londra Üniversitesi'nin ortaklaşa gerçekleşlirdiği araştırmada 44 yaşındaki AIDS hastası bir adamın taşıdığı HIV'in, vücudunun tüm hücrelerinden temizlendiği ileri sürüldü. 

"UYUYAN VİRÜS BİLE HÜCRELERDEN ÇIKARILDI"

Vatan'ın haberine göre; araştırmacılar, tedavi sonrasında söz konusu adama kan testi yaptıklarını, test sonuçlarında da HlV'e rastlanmadığını belirttiler. "Latent' (uyuyan) virüsü bile hücrelerden çıkardıklarını iddia eden araştırma ekibinin başındaki Profesör Mark Samuels, tıp dünyasında çığır açacak bir gelişmenin eşiğinde olduklarını kaydederek, "Bu AIDS tedavisinde bugüne kadar yapılmış en ciddi çalışma. Ilk test sonuçlarına göre hastanın vücudunda HIV'e rastlamadık. Ama kesin bir şey söylemek için henüz erken. Emin olabilmemiz için biraz daha zaman geçmesi lazım" ifadelerini kullandı.

AŞIYLA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ GÜÇLENDİRİLİYOR

İngiltere Ulusal Servisi'nin (NHS) de destek verdiği araştırmaya göre; hastaya İlk önce özel geliştirilmiş bir aşı veriliyor. Söz konusu aşı bağişıklık sistemini güçlendiriyor ve hastanın HlV'e karşı direnç kazanmasını sağlıyor. Daha sonra ise 'Vorinostal/adlı bir ilaç verilip HIV pozitif kişilerin hücrelerinde bulunan 'uyuyan' HIV'in hücrelerden dışarı çıkması amaçlanıyor.

KESİN SONUÇ İÇİN 5 YIL BEKLEMEK GEREKİYOR

Sonuçların kesinleşmesi için 5 yıla ihtiyaç duyulduğunu söyleyen araştırma ekibinden Profesör Sarah Vidler, "Uyuyan HIV hücrelerini bile yok etmeyi başardık. Kesin sonuçlar için çalışmalarımız devam ediyor"dedi.

Sayfa Yükleniyor...