İngiltere tüp bebek şartlarını yumuşattı

İngiltere'de, halen yürürlükte olan yumurta ve sperm bağışı ile ilgili katı düzenlemeler yumuşatılıyor. Yeni düzenleme ile tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin, yurt dışına gitmelerinin önlenecek.

Haberler 23.08.2010 - 16:46

İngiltere tüp bebek şartlarını yumuşattı

İnsan Üremesi ve Embriyoloji Yönetimi (HFEA) adlı resmi kurum, İngiltere'de halen yürürlükte olan yumurta ve sperm bağışı ile ilgili katı düzenlemeleri yumuşatmayı planlıyor.

Hayata geçirilmesi planlanan yeni düzenlemeler, eski düzenlemelerde yumurta bağışını teşvik için belirlenen 250 sterlinlik (yaklaşık 592 TL)yardım miktarının birkaç bin sterline çıkarılmasını ve bağışlanan spermlerinin ise en fazla 10 aile yerine, 20 aileye verilmesini öngörüyor.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan HFEA sözcüsü, çocuksuz İngiliz ailelerinin, yumurta ve spermin kullanıldığı tedaviler için İngiltere'deki uzun listelerde sıra beklemek yerine, Kıbrıs Rum kesimi ve İspanya gibi ülkelere gitme yolunu tercih etmelerinin, kurumu mevcut sistemi gözden geçirmeye ittiğini belirtti.

Uzmanlar, denizaşırı ülkelerdeki üreme merkezlerinde verilen tedavinin standartlara uygun olmadığı konusundaki endişelerini ifade ederken, HFEA da bazı kişilerin çaresizlik içinde internet aracılığıyla sperm edinme yoluna gidebileceklerine ve bu yolla edinilecek spermlerin genetik hastalık taramasından geçirilmemiş olabileceğinden duyulan kaygıyı dile getiriyor.

Konuya ihtiyatla yaklaşan bazı uzmanlar, getirilecek yeni düzenlemelerin sadece para için yumurtalarını bağışlayan kadınların ortaya çıkmasına yol açacağı uyarısında bulunuyor. Uzmanlar, bağışlanan spermi kullanacak ailelerin sayısının 20'ye çıkarılmasının birbirlerinin kardeşi olduğunu bilmeyen çiftler arasındaki evlenme ve çocuk sahibi olma riskini artıracağına işaret ediyor.

KATOLİK KİLİSESİ KARŞI ÇIKIYOR
Yeni düzenlemelere karşı çıkanlar arasında İngiltere'deki Katolik Kilisesi de bulunuyor.

İngiltere'nin Oxford kentindeki, Katolik Kilisesine bağlı Anscombe Biyoetik Merkezi Direktörü ve İngiltere ve Galler Piskoposları İnsan Üremesi Danışmanı Profesör David Jones yaptığı açıklamada, kilisenin tüp bebek edinme uygulamasını ahlaki açıdan sorunlu bulduğunu ve bağış yoluyla gebeliğin ise bundan da kötü olduğunu söyledi.

Bu yöntemin, çocuğun annesi ve babasının biyolojik ebeveynleri olmayacağı anlamına geleceğini belirten Jones, ''Bu yüzden, insanlara ödeme yapmaya başlamak, insanları en basit şekliyle, çocuklarını kendi büyütmeyecek kişileri, yumurta ve sperm bağışlamak için teşvik edeceğiniz için daha da kötüdür'' diye konuştu.

Jones, Katolik kilisesi dışında da pek çok kişinin, doğumu aşağıladığı gerekçesiyle yumurta ve sperm bağışını sorunlu bulduğunu sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...