'İnsan hakkı, sağlıklı yaşam hakkı demektir’

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle Türk Eczacılar Birliği’nden yapılan açıklamada, ''İnsan hakkı demek, aynı zamanda herkes tarafından ulaşılabilir, eşit ve ücretsiz sağlık hizmeti sunumunu da içermektedir'' ifadesi kullanıldı.

09.12.2011 - 11:19

'İnsan hakkı, sağlıklı yaşam hakkı demektir’

Türk Eczacılar Birliği merkez heyetince, insan hakkının aynı zamanda herkes tarafından ulaşılabilir, eşit ve ücretsiz sağlık hizmeti sunumunu da içerdiği belirtilerek, sağlıklı yaşam hakkının en temel insan hakkı olduğu kaydedildi.

Heyetin yaptığı yazılı açıklamada, 10 Aralık'ın 1948'de BM Genel Kurulunca kabul edilen ve insanların eşit şekilde sahip oldukları hak ve özgürlükleri ifade eden ''İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi''nin kabul edilişinin yıl dönümü olduğu belirtildi.

''Biz eczacılar, ırk, dil, din, cinsiyet ve benzeri farkları gözetmeden, insana insan olduğu için değer vermenin ve insanın haklarıyla insan olduğunun bilincindeyiz'' ifadesine yer verilen açıklamada, insanların farklılıklarının tanınmasının, eşit koşullarda yaşamanın, onlara değer vermenin ve insan onuruna saygı duymanın ön koşulu olduğunu düşündükleri görüşü vurgulandı.

HERKESE EŞİT, ÜCRETSİZ VE NİTELİKLİ SAĞLIK HİZMETİ
İnsan hakkı demenin aynı zamanda herkes tarafından ulaşılabilir, eşit ve ücretsiz sağlık hizmeti sunumunu da içerdiği belirtilen açıklamada, ''Sağlıklı yaşam hakkı demek, en temel insan hakkı demektir'' ifadesine yer verildi.

İnsan hakları gününün sorunların çözümüne vesile olması dileğinin yer aldığı açıklamada, şunlar kaydedildi: ''Sağlıklı yaşam hakkının herkesin eşit, ücretsiz, nitelikli bir sağlık hizmetine erişmesi ile doğrudan ilişkili olduğunu, yeterince beslenemeyen, ısınamayan, insanca barınamayan hiç kimse için sağlık hakkından söz edilemeyeceğini de biliyoruz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...