İşitme engelliler güçlerini birleştiriyor

İstanbul, 13 ülkeden, 31 işitme engellinin ve konuşmacının katılacağı Uluslararası İşitme Engelli Hakları Çalıştayına ev sahipliği yapacak. Çalıştayda, işitme engelli bireylerin yaşadığı sorunları, hakları, erişilebilirlikleri ve işitme engellilere yönelik teknolojik gelişmeler gibi konular masaya yatırılacak.

ntv.com.tr 22.10.2018 - 13:14

İşitme engelliler güçlerini birleştiriyor
Fotoğraf: Getty Images Turkey

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Sivil Toplum Geliştirme Merkezi tarafından yürütülen "Birlikte" yerel STÖ’ler kurumsal destek programı kapsamında ve ana sponsor Cochlear Türkiye destekleri ile İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği'nin de üyesi olduğu IFHOHYP'nın (Uluslararası İşitme Engelliler Federasyonu) genel kurulu ve işitme engelli hakları çalıştayı İstanbul'da düzenlenecek. 

Dünya çapındaki tüm işitme engellileri tek bir çatı altında buluşturan International Federation of Hard of Hearing Young People (IFHOHYP) ve Türkiye'de işitme engelli ve sağır bireyler için erişilebilirlik ve sosyal güvenlik gibi konularda hak temelli faaliyetler yapan İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği (İED) işbirliğinde düzenlenecek çalıştay 31 Ekim - 4 Kasım 2018 tarihleri arasında Taksim Point Hotel'de yapılacak.

“SÖZLEŞME İMZALAMAK YETMEZ UYGULAMAK ŞART!”

Çeşitli ülkelerden 18-35 yaş arasındaki işitme engelli bireylerin katılacağı toplantıda Türkiye'nin taraf olduğu Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi (UN CRPD) kapsamında Türkiye'de ve dünya genelinde işitme engellilerin yaşadıkları sorunlar, sahip oldukları haklar, erişilebilirlik, işitme engellilere yönelik teknolojiler, cihazlarda yapay zeka sistemleri ve işitme engelliler için uygun mimari tasarımlar hakkında konuşulacak. 

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Aktivisti ve Araştırmacı İdil Seda Ak, gençlik çalışanı ve eğitmeni Elif Serbest, Pakistanlı aktivist Akram Muhammad gibi konuşmacıların da yer alacağı çalıştayda BM Engelli Hakları sözleşmesine taraf olan ülkelerden gelen temsilciler kendi ülkelerindeki erişilebilirlik deneyimlerini paylaşacak ve Türkiye'deki mevcut durumla kıyaslama yapılacak.

VİDEO: HİÇ DUYMADAN MÜZİK YAPIYORLAR

Sayfa Yükleniyor...