“Cerrahın sanatsal bakış açısı ve mükemmeliyetçiliği, vücut harmonisini sağlamada çok önem taşır” diyen Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven, estetik uygulamalarda 2015’in trendlerini anlattı.

Estetik operasyonlarda hem vücutta hem de yüzde altın oranların oluşturulmasının görünüm açısından olduğu kadar fonksiyon açısından da avantaj sağladığını belirten Dr. Güven, estetik ameliyatlarda doğal sonuçlar elde etmenin önemine değindi ve şöyle konuştu::

“KÜÇÜCÜK VE İNCECİK BİR BURUNDAN NASIL NEFES ALINIR?”

“Kocaman dudaklarla yemek yemenin veya bir şeyler içmenin zorluğundan bahsettiğim zaman herkesin aynı şeyleri düşüneceğinden eminim. Ya da küçücük ve incecik yapılmış bir burundan ne kadar sağlıklı nefes alınabileceğini söylememe bile gerek yok.

Özellikle bünyemizi zorlamamız gerektiğinde, örneğin spor yaparken yeterince nefes alamazsak daha hızlı yoruluruz ve bitkin düşeriz. İyi bir estetik cerrahın, estetiğin yanında fonksiyonları en iyi hale getirmesi altın standardı ve başarıyı oluşturur.”

BACAK BOTOKSU YAYGINLAŞIYOR AMA…


Son dönemlerde ilgi gören bacağa botoks uygulamasına da değinen Güven, yöntemin dünyada yeni yaygınlaşmaya başlayan bir uygulama olduğunu kaydetti.

Güven’e göre burada yapılmak istenen; kaslı ve kalın görüntü sergileyen bacaklara botoks uygulayarak kasın kasılmasını azaltılmak ve kaslarda incelme sağlamak: “Bu yöntem, 4 ay civarında etkin olabilmekle birlikte kalıcı bir tedavi sağlamaz. Uygulamanın çok dikkatli yapılması çok önemli, zira fazla doz uygulamaları sonrası geçici hareket azlığı ve ayakta fonksiyon azalması oluşabilir. Ülkemizde çok bilinen ve uygulanan bir tedavi olmamasına karşılık internet üzerinden dolaşan efsaneler ile günden güne talebin arttığını gözlemlemekteyim.”

ESTETİK YAPILDIĞI ANLAŞILMAMALI

Sosyokültürel seviyenin artmasıyla burun estetiği ameliyatlarındaki talebin natürel görüntü yönünde olduğunu dile getiren Dr. Güven, “Hastalar burnun estetikli olduğunun anlaşılamamasını arzuluyor” dedi.

Burun estetiğinde, burnun yüz, alın ve dudakla yaptığı açılara ve yüzün altın oranlarına dikkat edilmeli.

DAHA GENÇ GÖRÜNTÜYE EVET, AMELİYATA HAYIR

Kadınlarda bu yılın trendinin ameliyatsız fraksiyonel karbondioksit lazer ile yüz gençleştirme ve yenileme olduğunu ifade eden Dr. Güven, “Uzay teknolojisi ile geliştirilen yeni lazer uygulamaları ile tek seansta yüzdeki ince kırışıklıkların tamamen kaybolması, güneş ve yaşlılık lekelerinin silinmesi, sivilcelerin bıraktığı kötü izlerin ortadan kaldırılması mümkün olabiliyor” dedi.

Yöntemin, el ve kollardaki kahverengi lekeleri yok etmede de etkili olduğunu aktaran Dr. Güven, ayrıca gebeliğe ve kilo alıp vermeye bağlı oluşan deri çatlaklarının tedavisinde de dünyada altın standart olarak kabul edildiğini sözlerine ekledi.