İşte diyetin şehir efsaneleri

Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler çeşitli diyet reçetelerine sarılırken, kulaktan kulağa yayılan bazı tavsiyeler de umutla uygulanan yöntemler olarak öne çıkıyor. Ancak uzmanlara göre bunların birçoğu ‘şehir efsanesi’nden ibaret.

İHA 18.02.2016 - 12:20 | Son Güncelleme : 18.02.2016 - 12:28

İşte diyetin şehir efsaneleri

Gerçeğe dayanmayan önerilerin zayıflamak bir yana çoğunlukla kilo almaya yol açtığını söyleyen Diyetisyen Özge Akar, son yıllarda özellikle internet ve sosyal medya nedeniyle diyetle ilgili bilgi kirliliğinin oluştuğunu, ortaya atılan yanlış önerilerin bir süre sonra efsaneleşerek zihinlere yerleştiğini belirtiyor.

Şehir efsanesine dönüşen bilgilerin çoğunun bir işe yaramadığını belirten Akar, “Bazı öneriler öylesine benimsenmiş durumda ki, artık ‘kesin doğru’ ya da ‘vazgeçilmez bir kural’ gibi algılanıyor. Oysa çoğu, uygulandığında zayıflatmadığı gibi kilo almaya dahi yol açabiliyor. Kimileri de sağlığa zarar veriyor” diyor.

İŞTE O DİYET EFSANELERİ

Özge Akar’ın verdiği bilgilere göre diyetle ilgili şehir efsaneleri ve işin doğrusu şöyle:

Ilık suya sirke damlatıp içmek, yağları eritir: Bunun kilo vermeye hiçbir faydası yok. Ancak sabahları ılık su içmeyi, hem tokluk süresini uzatması hem de bağırsakları çalıştırması nedeniyle öneriyoruz. Sirkeli su veya limonlu su ise fazla tüketildiğinde vücuttaki vitamin ve minerallerin dışarı atılmasına yol açar. Saç dökülmesi ve tırnak kırılmasına yol açabilir.

Yoğurt, limon, kırmızı biber karışımı yağları yakar: Doğru değil, bu karışım yağ yakmayı sağlamaz.

İstediğim kadar çay ve kahve içebilirim: Bu ikisinde kafein var. Dolayısıyla günde bir bardak kahve ve 3-4 bardaktan fazla çay içilmemeli. Fazlası, yağ yakımını durdurur.

Kilo verebilmek için hiç yağ tüketmemeliyim: Yağ tüketimi kesilince, vücut kendi bünyesindeki yağları korumaya alır. Bunun doğrusu, ‘en sağlıklı yağ’ diyebileceğimiz zeytinyağını tüketmek. Diğer yandan fındık ve badem yenmeli.

Şok diyet uygulayarak hızlıca zayıflayabilirim: Şok diyetlerde vücut su atar. Uzun sürerse, kaslar erir. Kilo verme çabasına, şok diyetlerle başlanmamalı.

Diyet yaparken sınırsız meyve yiyebilirim: Meyve şeker demektir. Diyetteyken sınırsızca yiyebileceğimiz gıdalar, çiğ sebzelerdir.

Ekmek yemezsem hızla kilo veririm: Ekmeksiz diyette vücut, kasları eritmek ister. Kan şekerini de dengeleyemez. Diyet yapılırken belirli miktarda ekmek yenmelidir. Çünkü hem kan şekerini dengeler hem de en iyi karbonhidrat kaynağıdır.

İstediğim kadar beyaz et yiyebilirim: Fazla protein tüketiminde, böbrekler proteini süzemiyor. Ürik asit artıyor, gut hastalığı ve böbrek yetmezliği tehlikesi başlıyor.

Diyetle birlikte yoğun bir şekilde spor yaparsam hızla kilo veririm: Yanlış. Ağır sporlar, kas yapar ama yağ eritmez. Yağ yakmak için hafif sporlarla (aerobik, koşu, bisiklet) başlamak gerekir. Diyetin başlangıç aşamalarında ağır sporlar (halter, vücut geliştirme, hatta pilates) yapılmamalı. Yağlar eridikten sonra bunlara başlanmalı.

Sayfa Yükleniyor...