İstenmeyen tüylere kalıcı çözüm

Kombine lazer yöntemiyle, istenmeyen tüylerden kısa sürede ve ciltte lezyon oluşmadan kurtulmak mümkün.

Anadolu Ajansı 12.03.2011 - 16:56

İstenmeyen tüylere kalıcı çözüm

Uzmanlar, tekli sistemlere oranla, her iki lazer tipinin bir arada uygulanabildiği sistem sayesinde, hem seans sayısının azaldığını hem de daha düşük dozda ve daha etkin tedavi imkânı sağlandığını söylüyor. Yöntemle ağrı hissi daha az oluyor ve kılcal damarların diğer sistemlere oranla daha etkin tedavi edilmesi mümkün olabiliyor.

Bunların dışında etkin dozlara daha düşük enerjilerle ulaşıldığı için uygulama sırasında ve sonrasında ciltte yan etki oluşma olasılığı minimuma indiği belirtiliyor.

Uygulamanın, her bölgeye yapılabileceğini belirten Dr. Serkan Öztürk, hastaya epilasyon yapılıp yapılmamasında kıl yapısının önemli olduğunu ifade etti. Öztürk, çok ince, ayva tüyü şeklindeki kıllarda başarı oranının az olduğu için bu tip tüylere uygulama yapılmadığını vurgulayarak, ''Özellikle yüz bölgesindeki çok ince tüylere epilasyon yapıldığında kıl azalmıyor, tam aksine artış gösteriyor'' dedi.

Epilasyon uygulanırken tüm lazer cihazların, kıla rengini veren ve siyaha boyayan ''melanin''i gördüğünü belirten Öztürk, ''Melaninin az olduğu açık renk tüylerde, sarışınlarda ya da yaşa bağlı beyazlamış tüylere uygulama yapılmıyor. Çünkü bunlarda başarılı sonuç alma şansı yok'' diye konuştu.

Öztürk, epilasyonun en çok koyu siyah renkli tüylerde başarılı sonuçlar verdiğini vurgulayarak, epilasyonun lazer ve iğne epilasyon şeklinde uygulandığını söyledi. İğne epilasyonda kıl köklerinin yakıldığını anlatan Öztürk, lazer epilasyonda ismi lazer olarak geçmesine rağmen foto-epilasyon yapan IPL diye adlandırılan yöntemin uygulandığını belirtti. Öztürk, bunun dışında atış kaynaklarına göre çeşitli lazer sistemlerini olan ''Alexandrite Lazer'' , ''diode lazer'' ya da ''nd: yagLazer'' diye isimlendirilen sistemlerin uygulandığını anlattı.

SEANS SAYISI DAHA AZ
Daha önce uygulanan lazer sistemlerinin atış özelliklerine göre ayrıldığını, ancak artık birden fazla atış kapasitesine sahip lazerin tek bir cihazda toplandığını ifade eden Öztürk, şunları kaydetti:

''Şu an en son sistemde tüm dünyada yapılan çalışmalar, epilasyonda kombine sistemlerin çok daha başarılı olduğunu gösterdi. İki farklı lazerin aynı anda atışlarını yapma özelliğine sahip Alexandrite ve nd: yag Lazer kombinasyonlu cihazlar, son teknolojinin sağlık sektörüne sunduğu çok önemli bir gelişme. Bu sayede, tek bir cihazdan aynı atış içinde iki farklı lazer uygulanabiliyor. Alexandrite ve nd: yag Lazer kombinasyonları ile yapılan uygulamalarda sonuçlar, son derece başarılıdır.''

BİTMEYEN YÜZ TÜYLERİNDE BAŞARI ORANI YÜKSEK
Dr. Öztürk, tekli cihazlarla uygulanan lazer sistemleri ile kombine lazer karşılaştırıldığında, öne çıkan avantajları şöyle sıralıyor:

''Diğer tekniklerle yapılan uygulamalara oranla 2-3 seans azalıyor. Dozajlama açısından kombine sistemde daha düşük dozda ve daha etkin tedavi imkânı sağlanıyor. Uygulama sırasında ve sonrasında ağrı hissi diğer yöntemlere oranla daha az oluyor. Kıl köklerinin yakılması dışında kılcal damarların da tedavi şansı doğuyor. Diğer sistemlerde tüm vücut epilasyonu tek seans süresi 2 saati bulurken, kombine sistemde cihaz daha hızlı çalıştığından ve kılı kolay gördüğünden dolayı ortalama bir saatte bitiyor. Uygulamada düşük doz lazer uygulandığında etkin sonuç alınamazken, yüksek doz uygulandığında da ciltte reaksiyona yol açabilirken; kombine sistemle yapılan uygulamalarda risksiz bir şekilde yüksek dozda lazer yapılabiliyor ve ciltte herhangi bir lezyon oluşmuyor. Bunların dışında ince kıl yapısı olan kişilerde ve bitmeyen yüz tüylerinde uygulandığında kombine sistem, diğer tekli sistemlere oranla çok yüksek bir başarı gösteriyor.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...