İthal doktor ve hemşire tartışması sürüyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın doktorlardan sonra gerekirse hemşirelerin de yurtdışından geleceğini açıklaması, tartışmayı da beraberinde getirdi.

18.10.2011 - 09:54

İthal doktor ve hemşire tartışması sürüyor

Hemşireler Derneği Başkanı Saadet Ülker, Türkiye’deki ücretlerle yurtdışından nitelikli hemşire getirmenin mümkün olmadığını belirtirken, özel sektör temsilcileri, Doğu Avrupa ve Türk Cumhuriyetlerdeki iyi okullardan mezun hemşirelerin gelebileceğini dile getiriyor.

Türkiye’deki tıp fakültelerinde 3 bine yakın yabancı uyruklu öğrenci bulunuyor. Ancak yasaya göre, hekim olarak Türkiye’de çalışabilmek için Türk vatandaşı olma şartı aranıyor. Bu nedenle de Türkçe bilmelerine karşın bu hekimlerin çalışmasına izin verilmiyor. Bakanın da hekimlerle ilgili öncelikli hedefinin bu grup olduğu ifade ediliyor.

AZERBAYCAN’DA ÜCRET 60 DOLAR
Habertürk’te yer alan habere göre, Hemşireler Derneği ücretlere işaret ederek “Bu rakamlara bulamazlar” derken özel sektör temsilcileri ise buna katılmıyor. Adını vermek istemeyen bir özel hastanenin yöneticisi, Kırgızistan, Azerbaycan, gibi Türk Cumhuriyetlerle Doğu Avrupa’dan hemşirelerin Türkiye’de çalışabileceğini ifade ediyor. Türkiye’de uzman bir hemşirenin 2 bin 500 lira maaş aldığını belirten yönetici, şöyle devam ediyor: “Hemşireler, Türk Cumhuriyetlerde 50-60 dolar, Doğu Avrupa’da ise 500-800 dolar alıyor. Yaşadığımız hemşire sıkıntısı büyük. Yetişmiş hemşire bulmak hekim bulmaktan daha zor. Biz Türkiye’de onlara Türkçe eğitim de veririz.”

"ÖNCELİKLE YÜKSEK OKUL SAYISI ARTIRILMALI"
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta tartışmayı, “Ülkemizin hemşireye ihtiyacı var. Bunun için esas yapılması gereken şey yüksekokul sayısının artırılması ama şu durumda ihtiyacı karşılamak için yabacı hemşire getirilebilir. Bunları iki grupta değerlendirmek lazım: Doğrudan hastayla ilişkisi olan hemşireler ve laboratuvarda, ameliyathanede, yoğun bakımda bulunan sadece doktorlarla iletişim halinde olan hemşireler. Hastalarla bire bir ilgilenmesi gereken hemşirelerin mutlaka iyi derecede Türkçe bilmesi lazım, bu şart. Ameliyathane hemşiresinde esas olan bilgisi ve deneyimidir” şeklinde değerlendirdi.

“YABANCI PERSONEL KALİTEYİ ARTIRIR”
Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr. Mehmet Altuğ da “Türkiye’nin önemli oranda hekim ve hemşire açığı olduğu açık. Bu sorun özellikle özel sektörde daha çok kendini hissettiriyor. Özel sağlık kurumları doktor ve hemşire bulmakta zorlanıyor. Yabancı doktor sağlık hizmetlerinde kaliteyi artıran bir argüman olabilir” dedi.“UCUZ VE NİTELİKSİZ HEMŞİRELER GELİR”
Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ise “Türkiye’nin hemşire ihtiyacı var. Türkiye’de 100 bin kişiye düşen hemşire sayısı 208, bunu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi ortalamasını alırsanız orada 100 bin kişiye düşen hemşire sayısı 772. Planlama yapılmış olsa, ona göre okullarda bölümler açılmış olsa hemşire ihtiyacımızı “yabancılardan karşılayalım” gibi bir düşünce içine girmezdik. “Yabancı hekimlerin önü kapalı gelsin burada mesleklerini yapsınlar” demek başka bir şey, Türkiye’nin hekim ve hemşire ihtiyacının yabancılar tarafından karşılanması başka bir şey. Bence yabancı hekim ve hemşire ile Türkiye’nin ihtiyaçları karşılanamaz. Türkiye dil meselesini nasıl çözecek? “Türkçe bilenler gelsin” derseniz, ne kadar Türkçe bilen var? 2007 yılından bu yana yabancı meselesini tartışıyoruz. Eğer dönem itibarıyla tıp fakültelerinin kontenjanları artırılsa, hemşirelik bölümleri açılsa üniversitelerde buna göre fakülteler oluşturulsa şimdi mezun verir durumda olurlardı. İhtiyaç, mutlaka öz kaynaklardan karşılanmalıdır. Bunu yabancıdan karşılama şansın zaten yok ve doğru da değil. Çünkü bu ülkeye Batı’dan, ekonomisi güçlü, gelişmiş ülkelerden kimse gelmez. Rusya’dan Türk Cumhuriyetlerden daha ucuz işgücü olan ama nitelikleri tartışılır sağlık personellerini bu ülkeye getirirse, biz de Türkiye’de sorunlu bir sağlık sisteminin içinde kendimizi buluruz” değerlendirmesini yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...