Kadında kansızlığın en önemli nedeni

Jinekologlar, Türkiye'de kadınların yüzde 70 ile 90'ında görülen kansızlığın en önemli nedeninin, yeterince önemsenmeyen aşırı ve günler süren adet kanamaları olduğunu söylüyor.

20.02.2012 - 09:54

Kadında kansızlığın en önemli nedeni

Doğurganlık çağındaki kadınlardaki en sık görülen sorunun kansızlık olduğunu belirten Türkiye Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, tedavi edilmeyen kansızlığın ciddi sağlık problemlerine yol açtığını söyledi.

Türkiye'de kadınlarda kansızlığa neden olan en önemli sorunun aşırı adet kanamaları olduğunu bildiren İtil, şu bilgileri verdi: ''Kansızlık en sık kadınlarda görülüyor. Her 100 kadından 70 ile 90'ında kansızlık sorunu var. Kadınlarda görülen kansızlığı en önemli nedeni aşırı adet kanamaları. Menoraji 7 günden uzun süren adet kanaması olarak tanımlanabilir. Ortalama 10 kadından biri, 36-40 yaşları arasında da 4 kadından biri aşırı adet kanaması sorunu yaşıyor. Yeterince önemsenmeyen aşırı adet kanamaları, mutlaka tedavi edilmesi gereken önemli bir sağlık sorunudur.''

Aşırı adet kanamasında miyomlar, yaş, kan hastalıkları, sigara ve alkol tüketimi ile stresin etken olduğunu, hastaların büyük bir kısmında ise neden saptanamadığını ifade eden İtil, tedavinin ilaçlı, hormonal, rahim içi modern spiral, doğum kontrol hapları, ağrı kesiciler ve kanama durdurucular yöntemiyle yapıldığını söyledi.

"KADINLAR YETERİNCE ÖNEMSEMİYOR"
Kadınlardaki yaygınlığına rağmen aşırı adet kanamalarının yeterince önemsenmediğini, kendilerinin de sorunu sık sık gündeme getireceklerini kaydeden İtil, ''Kadınlar doktor kontrolüne gitmiyor. Yılda en az bir kez jinekoloğa gidilmeli. Bazı kadınlardan 80 miligrama varan aşırı adet kanamaları vücuttaki kan miktarını düşürüyor. Oluşan kansızlık yaşam kalitesini de düşüren bir hastalıktır. Hastalık önemsenmeli ve tedavi edilmelidir'' dedi.

Dernek Genel Sekreteri Prof. Dr. Cansun Demir de kansızlık ve kadınlardaki en önemli nedeni menorajiye yönelik kadınların ve toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla hazırladıkları Menoraji Tanı ve Tedavi Kılavuzunu internette yayımlanarak halka duyurulacağını söyledi.

Cansun, kılavuzda aşırı adet kanamalarına ve neden olduğu kansızlığa ilişkin belirtiler ile tedavi olanakları hakkında bilgiler yer aldığını da söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...