Kadınların tansiyonu daha yüksek

Türk Hipertansiyon Prevalans Çalışması, kadınlarda hipertansiyonun daha sık olduğunu ortaya koymuş durumda. Kardiyologlara göre, bunun en önemli nedeni obezite.

07.08.2012 - 12:57

Kadınların tansiyonu daha yüksek

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı'na bağlı Akademik Hospital'dan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Serdar Fak, Türk Hipertansiyon Prevalans Çalışması'nın, kadınlarda hipertansiyonun daha sık görüldüğünü ortaya koyduğunu belirterek, ''Kadınlarda hipertansiyonun bu kadar sık olmasının en önemli nedeninin obezite olduğu düşünülmektedir'' dedi.

Fak, 2003 yılı nüfus verilerine göre Türkiye'de 18 yaş üzerindeki 46 milyon kişiden 15 milyonunda hipertansiyon olduğunu söyledi. 

Fak, hipertansif 15 milyonun yaklaşık 3 milyonunun 18-34 yaş arasında, 8 milyonunun 35-64 yaş arasında ve 4 milyonunun da 65 yaş üzerinde olduğunu vurgulayarak, ''Dünya Sağlık Örgütü, hipertansiyonun dünyadaki bütün kardiyovasküler olayların yani kalp krizi, felç, kalp yetersizliği gibi hastalıkların ve ani ölümlerin yaklaşık yarısından sorumlu olduğunu da ortaya koymuştur'' diye konuştu.

Prof. Dr. Fak, 2005 yılında yapılan bir analize göre, 50 yaşında hipertansiyonu olanların tansiyonu normal olan aynı yaştaki kişilere kıyasla ömür beklentilerinin ve kardiyovasküler hastalık, miyokard enfarktüsü veya inme olmaksızın bir ömür beklentisinin daha kısa olacağını ortaya koyduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...