Kalp hastası bebeğin annesinden kitap: Kahramanlar Sadece Masallarda Olmaz

Doğuştan kalp hastalığıyla mücadele eden bir çocuğun annesi olan Pürlen Kıyat Karakuş, ‘Kahramanlar Sadece Masallarda Olmaz’ kitabını 7-14 Şubat Doğumsal Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası’nda çıkarıyor.

31.01.2017 - 17:49

Kalp hastası bebeğin annesinden kitap: Kahramanlar Sadece Masallarda Olmaz

Ülkemizde her yıl 13-15 bin bebek doğumsal kalp hastalığı ile dünyaya geliyor. Bu çocukların %90’dan fazlası yapılacak tedavi ve kalp ameliyatları ile sağlıklı, normal bir hayat şansına yeniden kavuşabiliyor. Ne yazık ki bu çocuklardan büyük bir kısmı, ileri teknoloji, büyük bir organizasyon ve yüksek maliyetler gerektiren çok özellikli kalp ameliyatları ve tedavi imkânlarına, çeşitli yetersizlikler nedeniyle kavuşamıyor ve her yıl binlerce kalp hastası çocuk hayatını kaybediyor.

7-14 Şubat haftası, çocuk kalp hastalıklarına dikkat çekmek, toplumsal bilinç ve duyarlılık oluşturmak amaçları ile Doğumsal Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası olarak ilan edildi. Çocuk Kalp Vakfı gönüllüsü olan Pürlen Kıyat Karakuş’un ‘Kahramanlar Sadece Masallarda Olmaz’ adlı kitabının lansmanı 8 Şubat Çarşamba günü, Abbvie’nin desteğiyle Taksim Point Hotel’de yapılacak. Ayrıca lansman sırasında doğumsal kalp hastalığı nedeniyle ameliyat olan 50’ye yakın çocuğun minicik elleriyle bizzat yaptığı resimler de sergilenecek.

Yazar Pürlen Kıyat Karakuş’un kaleme aldığı ‘Kahramanlar Sadece Masallarda Olmaz’ adlı kitap, Çocuk Kalp Vakfı Yayınları tarafından Şubat 2017’de yayımlanarak raflarda yerini alacak. 2012 yılında ‘Benim Küçük Kalbim’ adıyla yayımlanan kitap, şimdi genişletilmiş 3. baskısı ile okurlarıyla buluşuyor.

Gerçek yaşam hikâyelerini konu alan kitabın yazarı Karakuş; oğlunu 3 günlükken ameliyat masasına teslim eden bir anne. Oğlu ile birlikte yaşadıklarından yola çıkıp kalp hastalıklarıyla savaşan diğer aile ve çocukların gerçek hikâyelerini bu kitapta toplayarak duygu dolu satırlarıyla bu sorunla uğraşan ailelerin umudu olmuş ve bu konuda vakıfla birlikte farkındalık yaratmayı, toplumsal bilinci artırmayı hedeflemiş biri.

Sanat ve spor camiasından Aykut Oğut, Helin Avşar, Saba Tümer, Gaye Gürsel, Oktay Kaynarca, Tan Sağtürk ve Bora Kozanoğlu gibi ünlüler de yazıları ile kitaba katkıda bulundu.

Sayfa Yükleniyor...