Kahveciler: Umutlu bir sürece girdik

İzmir Kahveciler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Kırdı, Danıştay'ın, kahvehanelerdeki sigara yasağını değerlendirerek, ''umutlu bir sürece girdiklerini'' söyledi.

21.06.2010 - 18:51

Kahveciler: Umutlu bir sürece girdik

İzmir Kahveciler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Kırdı, yaptıkları başvurunun ardından Danıştay'ın, kahvehanelerdeki sigara yasağının iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gitme kararına ilişkin, ''umutlu bir sürece girdiklerini'' söyledi.

Kırdı, Danıştay'dan, kahvehanelerde sigara içilmesine yasak getiren maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesine başvurulmasını istediklerini, Danıştay'ın da kendilerini haklı bularak Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunma kararı aldığını anlattı. Kırdı, şöyle konuştu:

''Haklı talebimizin hukuk yollarıyla tasdik edilmiş olması bizleri memnun etmiştir. Yasak uygulaması başladığından bu yana mağduriyetini anlatmaya çalışan ancak sesini duyuramayan kahveci esnafı olarak, Danıştay'ın kararıyla umutlu bir sürece girdik. Anayasa Mahkemesi'nin de içinde bulunduğumuz zor durumu anlayacağını umuyoruz. Sigara yasağına değil, yasağın kahveciler üzerinden uygulanmasına karşıyız. Yasanın uygulanmaya başladığı 19 Temmuz 2009'dan bu yana İzmir'de 452 kahvehane kapandı. Bu dönemde açılan kahvehane sayısının kapanandan fazla olduğu iddiaları gerçek dışı. Aynı dönemde İzmir'de 274 yeni kahvehane açıldı.''

"KAHVEHANELER İKİYE AYRILSIN"
Kırdı, ''Sigara kahvehanelerde serbest mi olsun istiyorsunuz'' sorusuna, ''Yasakçı zihniyetle başarı sağlanamaz. Hükümetin de yasakçı bir hükümet olduğunu düşünmüyorum. Yeni bir yönetmelik çıkarılarak kahvehaneler ikiye ayrılsın. İsteyen sigaralı, isteyen sigarasız hale getirsin. Bu konuda herkes özgür olsun'' karşılığını verdi.

Kahveci esnafına ''insanları zehirliyorlar'' yönünde eleştirilerde bulunulduğunu dile getiren Kırdı, ''Tütün, bu ülkede üretiliyor, fabrikalar bu ülkede, ayrıca ithal sigara da geliyor. İnsanların zehirlenmesini istemiyorsanız gücünüz yetiyorsa o fabrikaları kapatın. Yasak uygulaması sonrası kahvehanelere kesilen cezalar bezdirici seviyeye geldi'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...