Yaz aylarında kalp sağlığını korumak için neler yapılması gerektiğini anlatan Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Murat Biteker’e göre bu mevsimde özellikle kalp ve tansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken 8 altın kural şöyle:

1. Kendinizi serin tutun: Gerekirse vantilatör veya klima kullanın. Saat 11 ile 16 arasında dışarıda olmamaya çalışın. Serin tutacak, açık renkli, rahat ve bol kıyafetler tercih edin.

2. Su için: Kaybettiğinizden daha fazla su için. Kahve, kola gibi kafeinli içeceklerden ve alkol alımından uzak durun çünkü bunlar susuzluğu arttırır. Günde en az 8 bardak su için.

3. Hafif besinler tüketin: Sindirim sistemini fazla çalışmak zorunda bırakacak ağır ve yağlı gıdalardan uzak durun. Sebze ve meyveyi bol tüketin.

4. Tuza dikkat edin: Terle birlikte vücudumuzda elektrolit, özellikle de sodyum kaybı fazla olacağından, doktorunuzun fikri doğrultusunda tuz kullanın.

5. Yüzün ama…: Denize, sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girin, kumda güneş banyosu yapmayın, denizde kıyıya paralel olarak yüzün. Açıklarda yüzmeyin.

6. İlaçlara dikkat: Doktorunuza danışarak hipertansiyon ilaçlarınızın yaza göre düzenlenmesini sağlayın.

7. Kilonuzu ölçün: Özellikle kalp yetersizliğiniz varsa günlük olarak kilonuzu ölçün. Günde 1 kilodan fazla kilo alırsanız ya da kaybederseniz doktorunuza başvurun.

8. Stresten uzak durun.