Kalça kırıklarının yüzde 70’i kadınlarda görülüyor

Yaşlanmayla birlikte kemiklerin zayıflaması, denge ve görme gibi problemler düşme sonucu kalça kırık riskini de arttırıyor. Kalça kırıklarında osteoporoz, cinsiyet, spor yapmama, yetersiz beslenme ve bazı hastalıklar gibi pek çok risk faktörü etkili ve bu kırıklar en çok da kadınların canını yakıyor.

Haberler - ntv.com.tr 09.01.2019 - 13:12

Kalça kırıklarının yüzde 70’i kadınlarda görülüyor

Kalça kırıklarının büyük çoğunluğunun 65 yaş üstü bireylerde görüldüğünü belirten ve “Bu kırıklar genelde yürürken düşme sonucu olurken, hastaların ortalama yüzde 70’ini kadınlar oluşturuyor” açıklamasında bulunan Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları Doç. Dr. İbrahim Akmaz ve Dr. Mehmet Taner Özdemir, kalça kırıkları hakkında şu bilgileri veriyor:  

“Kalça kırığında hastalar kalçalarını hareket ettiremezler veya oldukça zorlanırlar. Kırık tarafta şişlik ve morluk görülebilir. Kırık taraf bacak kısalmış görünümdedir. Kırık bir kalçanın tedavisi cerrahidir. Genelde kırık kemikleri birleştirerek kaynatmaya yönelik plak, vida ve çiviler kullanılabilir ya da kırık kemiği çıkarıp yerine metal protez konabilir.

AMELİYATA HASTANIN DURUMUNA GÖRE KARAR VERİLİR

Yaşlı hastaların ameliyata hazırlanması, mevcut kronik hastalıklarının gözden geçirilmesi ve düşme sebeplerinin ortaya konmasının ardından yapılıyor. Kalça kırığının anatomik yeri, kırığın ortopedik teknik sınıflanması, kemiğin kalitesi ve hastanın durumuna göre cerrahi seçeneklerine karar veriliyor. Ameliyat sonrasında hastanın rehabilitasyonu, yürüme kabiliyetini tekrar kazanması, kendi kendine yeter hale getirilmesi ve kırığa yol açan faktörlerin ortadan kaldırılması önemli bir süreç olarak takip edilmeli. Rehabilitasyona hemen ameliyat sonrası başlanmalı ve hastanın taburculuğu sonrasında evinde de devam edilmeli. Dinamik ve fonksiyonel bir eğitim programıyla hasta kendi kendine yeter hale getirilmeli ve kırık öncesi bağımsız yaşam şekline kavuşturulmaya çalışılmalı.”  

YAŞLILARDA KALÇA KIRIKLARI İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ

Osteoporoz.
Cinsiyet (Vakaların çoğu kadın hastalardır).
Spor ve egzersiz yapmamak.
Sigara ve kahve tüketimi.
Beslenme ile yeterli protein, kalsiyum ve D vitamin almamak.
Bazı ilaçların kullanımı: Kemik yoğunluğunu azaltan kortizon grubu ilaçlar, nörolojik rahatsızlıklar için kullanılan uyku ilaçları, antidepresanlar, epilepsi ilaçları denge ve koordinasyon yeteneğini etkileyip düşmeye eğilimi artırabilir.
Bazı hastalıklar (Kalsiyum ve vitamin D emilimini etkileyen bağırsak hastalıkları, kemik zayıflığına yol açabilen tiroit rahatsızlıkları, denge ve koordinasyon problemlerine neden olan demans ve Parkinson rahatsızlığı gibi). 

KORUNMAK İÇİN 8 ÖNEMLİ NOKTA!

Kalça kırıklarının önlenmesi için sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak önemli. Uzmanlara göre bu da aşağıdaki önerileri uygulamaktan geçiyor:   

Yeterli beslenmek: Protein, kalsiyum ve D vitamini alın. 50 yaş üzerinde, hekime danışarak günde 1200 mg kalsiyum ve 600 IU D vitamin alınmalıdır.

Egzersiz yapmak: Yürüyüş genel kas kuvvetinizi artırır, denge duygunuzu korur, kemiklerinizi güçlendirir. 

Sigara ve fazla kahve tüketimi: Mümkün olduğunca azaltın ya da bırakın.

Evdeki tehlikeler: Elektrik kablolarını duvar kenarlarına monte edin, kaygan yüzeyler için gerekli önlemleri alın. Evin her odasına (özellikle tuvalete) sade bir yoldan ulaşımı sağlayacak mobilya ve eşya düzenlemesi yapın, ayağın takılmasına sebep olacak yükseltileri ortadan kaldırın.

Göz muayenesi: Yıllık muayenelerinizi aksatmayın.

Mevcut dahili hastalıklar: Diyabet, tansiyon, demans gibi hastalıkların takibini ve kullanılan ilaçların düzeninin sağlanmasını ihmal etmeyin.

Ayağa yavaş bir şekilde kalkmak: Unutmayın, ani kalkışlar tansiyon düşmesine ve denge problemlerine yol açabilir.

Baston-koltuk değneği kullanmak: Denge ve görme problemi olanlarda düşmelere karşı önlem için mutlaka kullanılmalı. Kalça kırığı geçiren yaşlı hastaların yarıya yakını ameliyat öncesi dönemdeki bağımsız ve yardımsız hayat şekline dönemez. Düşmemek için gerekli önlemleri almak çok önemli.

Sayfa Yükleniyor...