Kalori hesabı hatalı mı yapıldı?

Birleşik Krallık'ta bir bilimsel danışma kurulu tarafından hazırlanan raporda, son 18 yıldır diyet planları ve sağlıklı beslenme rehberi için temel alınan kalori hesaplama yönteminin yanlış olabileceği iddia edildi.

Anadolu Ajansı 16.11.2009 - 17:25

Kalori hesabı hatalı mı yapıldı?

Beslenme Bilimsel Danışma Kurulu tarafından hazırlanan, ancak henüz 14 haftalık konsültasyon sürecinde bulunan taslak rapora göre, erişkinler günlük kalori alımlarını yüzde 16 artırabilirler.

Normalde günlük kalori alımı kadınlar için 2 bin, erkekler için de 2500 olarak hesaplanırken, kurul, obezite için daha önce belirlenen seviyeyi yükseltti ve insanların daha fazla hareket ederek, daha fazla yiyebilecekleri önerisinde bulundu.

TEHLİKELİ BİR TAVSİYE OLABİLİR
Kurul, hazırladığı raporda, fiziksel aktivite yoluyla enerji yakmanın daha doğru yöntemlerle belirlendiğini belirterek, erişkinlerin yüzde 16 daha fazla kalori alabilmelerinin günlük fazladan 400 kalori anlamına geldiğini, bunun da orta boy bir peynirli burger olduğunu kaydetti.

14 haftalık konsültasyon sürecinin sonunda kurul nihai önerisini yapacak. Ülkedeki sağlık kuruluşları ise, Sağlık Bakanlığı ve Gıda Standartları Dairesinin raporu, "halının altına süpürebileceğini" savunarak, raporun obezite salgınının tam ortasında halka karmaşık mesajlar verdiğini belirttiler.

Ulusal Obezite Forumu adlı kuruluş da, günde fazladan 400 kalori almanın tehlikesi olmadığını söylemenin "tehlikeli bir tavsiye" olduğu açıklamasını yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...