Kalp de bekleme listesinde

Türkiye'de 2008'den bu yana böbrek hastaları için uygulanan ulusal bekleme listesine kalp de alınacak.

Anadolu Ajansı 24.03.2011 - 17:44

Kalp de bekleme listesinde

Organ yetmezliğinin dünyadaki önemli problemler arasında yer aldığına işaret eden Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, çözümünde organ naklinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Nakli 'mucizevî tedavi' olarak nitelendiren Gültekin, ''Böbrekte uygulanan ulusal bekleme listesi, karaciğerde ve yakında da kalpte uygulamaya geçecek'' dedi.

Türkiye'nin organ bağışında geride olduğunu ifade eden Süleymanlar, ''Ulusal bekleme listesindeki böbrek hastası 20 bini geçti, karaciğer 2 bin 200'e yaklaştı. Kalpte de çığ gibi büyüyen organ nakli bekleyen hasta listesi var. Kadavradan naklin artırılması gerekiyor'' diye konuştu.

Gültekin Süleymanlar, Antalya'nın geçen yıl bölge organ nakil merkezleri arasında en başarılı bölge olduğuna dikkati çekti. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ramazan Çetinkaya, Antalya'nın organ naklinde Türkiye'de ilk sırada olmasına rağmen bağışlanan sayının yeterli olmadığını söyledi. Çetinkaya, ''Antalya'da organ bağışı milyon nüfusta yüzde 17,7 ile Türkiye ortalamasının çok üstündeyiz ancak Avrupa'nın gerisindeyiz. Son dönem organ bekleyen hastalar düşünüldüğünde kat etmemiz gereken mesafe var'' dedi.

İl Sağlık Müdürü Adem Bilgin de diyaliz hastası sayısındaki artış oranının, dünyada yüzde 6 olmasına karşın Türkiye'de yüzde 13-15 olduğunu belirterek, diyalizle tedavisi devam eden 70 bin böbrek hastası olduğunu bildirdi. Bilgin, ''Bir böbrek hastasının yıllık maliyeti 25 bin dolar. Çıkan maliyet 1,75 milyar dolar gibi korkunç bir rakamdır. Gelişmekte olan değil, gelişmiş ülkelerin bile bu ekonomik maliyeti kaldırması zordur'' diye konuştu.

"ORGAN BAĞIŞI HARAM DEĞİL"
Antalya Müftü Yardımcısı Muammer Ayan, organ naklinin dini boyutunu anlattı. Organ naklinin haram olmadığını söyleyen Ayan, ''Haram olsaydı mutlaka bildirilecekti yoksa Allah ve Resulü eksik bırakmış olurdu ki böyle bir şey olmaz. Haram olmadığına göre helaldir ya da mubahtır, işlendiği zaman iyilik olarak sevabı vardır'' ifadelerini kullandı.

VERİLERLE ORGAN BAĞIŞI
Sağlık Müdürlüğü'nün verilerine göre, geçen yıl, Konya, Karaman, Burdur, Isparta, Afyonkarahisar, Karaman illerini de kapsayan Antalya Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi 50 kadavradan nakil yapılmasına aracılık etti. Bunun 34'ü Antalya merkez ve ilçelerindeki hastanelerden temin edilirken, 9'u Konya'dan, 4'ü Isparta'dan, 3'ü Burdur'dan sağlandı. Türkiye genelinde bölgeler sıralamasında İzmir 73 donörle ilk sırada yer alıyor. İzmir'i 60 donör ile İstanbul, 50 ile Antalya, 34 ile Ankara, 17 ile Adana, 16 ile Bursa, 12 donör ile Samsun, 1 donör ile Erzurum izledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...